لینک های دسترسی

Breaking News

مجلس نمایندگان امریکا قانون انتقال همکاران افغان قوای امریکایی را تصویب کرد


اعضای مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده با اکثریت قاطع به پیش‌نویس قانونی رای دادند تا هزاران شهروند افغانستان که به صفت ترجمان یا سایر بخش‌ها با قوای امریکایی و حکومت امریکا در افغانستان کار کرده اند، به امریکا انتقال داده شوند.

در رای‌گیری روز پنجشنبه ۲۲ جولای (۳۱ سرطان) در مجلس نمایندگان ۴۰۷ نماینده به حمایت و ۱۶ عضو مجلس در مخالفت با این قانون رای دادند و قرار است این قانون جهت تصویب به مجلس سنای کانگرس امریکا فرستاده شود.

شمار زیاد اعضای کانگرس ایالات متحده ابراز نگرانی کرده اند که با خروج کامل قوای خارجی از افغانستان، گروه طالبان در صدد انتقام جویی از آنعده شهروندان افغانستان خواهد بر آمد که در دو دهۀ گذشته با قوای خارجی مستقر در افغانستان همکار بوده اند.

نیل دن، نمایندۀ جمهوریخواه از ایالت فلوریدا و نظامی پیشین جنگ ویتنام با هیجان از خروج امریکا از جنگ ویتنام یادآوری کرد که پس از آن شمار زیاد ویتنامی‌هایی که با نیروهای امریکایی کار کرده بودند، بازداشت و حتا کشته شدند.

آقای دن با ترغیب نمایندگان به حمایت از پیش‌نویس این قانون گفت: "نمی‌توانیم اینکار را دوباره انجام دهیم. نباید باز هم چنین کنیم. باید تمام کسانی را که در مبارزه برای مان بسیار مهم بودند [به امریکا] بیاوریم. لطفاً بار دیگر دوستان امریکا را رها نکنید" .

همچنین قانونگذاران امریکایی خواهان تخصیص ۸۰۰۰ ویزای اضافی به برنامۀ ویزۀ خاص مهاجرت شده اند. تا اکنون ۲۶۵۰۰ ویزه برای این برنامه تخصیص داده شده است.

پس از آنکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که تمام نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر افغانستان را ترک می‌کنند، نگرانی‌ها به خاطر انتقامجویی طالبان از کسانیکه با قوای خارجی مستقر در افغانستان کار کرده اند، افزایش یافت.

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است که روند خروج قوای امریکایی از افغانستان ۹۵ درصد تطبیق شده است و قرار است تا ۳۱ اگست سال روان این روند تکمیل شود.

مقام‌های حکومت ایالات متحده می‌گویند که حدود ۲۰ هزار افغان برای ویزای ویژۀ مهاجرت به امریکا درخواست داده اند که نصف این درخواست‌ها در مراحل مقدماتی بررسی و طی مراحل قرار دارد.

XS
SM
MD
LG