لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن با قریشی در مورد روند صلح افغانستان صحبت کرد


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در تماس تلیفونی با شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ پاکستان روی روند صلح در افغانستان صحبت کرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز جمعه ۲۹ جنوری (۱۰ دلو) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای بلینکن در میان سایر موضوعات روی "اهمیت ادامۀ مشارکت امریکا-پاکستان در روند صلح در افغانستان" با آقای قریشی صحبت و تبادل نظر کرد.

در بیانیه آمده است که هر دو جانب در مورد ثبات در منطقه و روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور نیز صحبت کردند.

قبل از این وزیر خارجۀ ایالات متحده در تماس تلیفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در مورد تعهد ایالات متحده به ادامۀ مشارکت امریکا-افغانستان و روند صلح این کشور صحبت کرده بود.

در این مکالمهٔ تلیفونی، آقای بلینکن روی حمایت قوی دپلوماتیک واشنگتن از روند صلح افغانستان و کمک به طرف‌های دخیل در مذاکره برای دست‌یافتن به تفاهم پایدار و عادلانۀ سیاسی و آتش‌بس دایمی و فراگیر، تاکید کرد.

براساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، آقای بلینکن با قریشی در مورد قضیه احمد عمرشیخ سید و سه تن دیگر که به جرم آدم ربایی و قتل دانیل پیرل، خبرنگار وال ستریت ژورنال محکوم شده بودند، نیز صحبت کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده از حکم محکمه عالی پاکستان و آزادی احتمالی این زندانیان ابراز نگرانی کرده و گفت که آنان باید در قبال اعمال خود حسابده باشند.

محکمه عالی پاکستان روز پنجشنبه ۲۸ جنوری (نهم دلو) احمد عمر سعید شیخ و سه متهم دیگر را که شریک جرم در این قضیه پنداشته می‌شدند، از همه اتهامات تبریه و حکم کرد که شیخ و سه تن دیگر در صورت عدم پیگرد در قضیۀ دیگری، فوراً از زندان آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG