لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: کشیدن روس‌ها دشوار است، آنان در قزاقستان باقی خواهند ماند


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز هفتم جنوری (۱۷ جدی) گفت که پس از دعوت کردن نیروهای روسی برای فرونشاندن ناآرامی‌ها، بیرون کردن آنان برای قزاقستان دشوار خواهد بود.

او به خبرنگاران گفت: "فکر می‌کنم یکی از درس‌های تاریخ معاصر این است که وقتی روس‌ها داخل خانهٔ تان شد، برخی اوقات بیرون کردن آنان بسیار دشوار می‌شود."

قزاقستان برای مبارزه با تظاهراتی که به سبب افزایش قیمت نفت در این کشور آغاز شد، اعضای پیمان سازمان امنیت جمعی را به کمک طلب کرد.

وزیر خارجهٔ امریکا افزود: "به نظر من مقامات قزاقستان و حکومت این کشور در واقع ظرفیت رسیدگی با اعتراض‌کنندگان را به گونهٔ‌ مناسب دارند؛ به گونه‌ای که به حقوق مظاهره‌کنندگان در حالی احترام گذاشته شود که قانون و نظم نیز برقرار نگهداشته شود. پس واضح نیست که چرا آنان احساس کردند که به کمک از خارج نیاز دارند."

او ساعاتی پس از آنکه رییس جمهور قزاقستان دستور به گلوله بستن و کشتن اعتراض‌کنندگان را دارد، از نیروهای خارجی و مقامات قزاقستانی خواست تا به معیار‌های حقوق بشری بین المللی پابند بمانند.

پیش از این،‌ انتونی بلینکن،‌ وزیر خارجهٔ ایالات متحده، اوایل صبح پنجشنبه با مختار تلوبردی، وزیر خارجهٔ قزاقستان، صحبت کرد و در این تماس بر حمایت ایالات متحده از قزاقستان تاکید کرده و گفته است که واشنگتن از قانون اساسی، به شمول آزادی رسانه ها،‌ احترام به حقوق بشر و حل مسالمت آمیز بحران به وجود آمده در قزاقستان حمایت می‌کند.

تظاهرات در قزاقستان در اواخر هفته در اعتراض به افزایش نرخ نفت در بخش‌های غربی این کشور آغاز شد. این تظاهرات به زودی به سراسر این کشور گسترش یافت و دامنهٔ آن پهن شد.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند که سرعت این تظاهرات نارضایتی مردم را نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۱ پس از گرفتن استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق، زیر یک نظام اقتدارگرا زندگی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG