لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار امریکا به روسیه: خصومت در مقابل اوکراین عواقب جدی خواهد داشت


انتونی بلینکین، وزیر خارجهٔ ایالات متحده در هشداری به روسیه گفت که هر گونه اقدام پرخاشگرانه در مقابل اوکراین سبب بروز عواقب جدی خواهد شد.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز ۳۰ نومبر (نهم قوس) در لتویا گفت که واشنگتن در مورد تحرکات نظامی روسیه در امتداد مرز اوکراین "بسیاز نگران" است.

این در حالی است که وزرای خارجهٔ پیمان اتلانتیک شمالی برای نشست دو روزه، سه شنبه و چهارشنبه، در لتویا گرد هم آمده اند تا این موضوع را به بحث بگیرند.

آقای بلینکن افزود که پس از مشوره‌ها با متحدین ناتو،‌ گفتنی‌ها زیادی در این مورد خواهد داشت.

پیش از این، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو ضمن اظهار نگرانی از افزایش نیروهای روسی در مرز اوکراین گفته بود که هر گونه اقدام نظامی برای مسکو پر هزینه تمام خواهد شد.

آقای ستولتنبرگ علاوه کرد که با وجود آنکه اوکراین عضو ناتو نیست،‌ متحدین این پیمان به روسیه پیام واضحی می‌فرستد که ناتو برای دفاع از تمام متحدین خویش آماده است.

مسکو این نگرانی‌‌ها را "احساسات اغراق‌‌آمیز" غرب خوانده است.

اوکراین شکایت دارد که روسیه ده‌ها هزار نیروی خویش را در نزدیکی ساحهٔ مرزی جابجا کرده است؛ جاییکه برای افزایش فشار‌ها بر این کشور، تمرینات نظامی را نیز راه اندازی کرده است.

کیف از الحاق شبه جزیرهٔ کریمیه به روسیه در سال ۲۰۱۴ به اینسو با جدایی طلبان طرفدار روسیه در مناطق شرقی دونتسک و لوگنسک درگیر است.

XS
SM
MD
LG