لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن: در صورت اقدام روسیه در اوکراین تمام گزینه‌ها روی میز است


وزارت خارجه امریکا می‌گوید که تمام گزینه‌ها در پیوند به افزایش حضور نظامی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین روی میز قرار دارد. اما او در این خصوص معلومات بیشتر ارایه نکرد.

کرن دان فراید، مسوول بخش امور اروپا در وزارت خارجه امریکا روز جمعه ۲۶ نومبر ( پنجم قوس) گفت که پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) نیز اقدام بعدی خود را در پیوند به روی‌کرد روسیه در قبال اوکراین، هفته آینده اعلام خواهد کرد.

امریکا، اوکراین و ناتو ادعا دارند که روسیه با افزایش حضور نظامی خود در مرز با اوکراین، قصد حمله و اشغال این کشور را دارد؛ اتهامی که مسکو آن را رد کرده است.

آقای دان فراید افزود که بحث اصلی نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو، در مورد موقف و گام بعدی این پیمان در قبال استقرار نظامیان روسی در مرز با اوکراین خواهد بود.

او حضور نظامیان روسیه در مرز با اوکراین را بزرگ و غیر معمول خواند.

این درحالی است که منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) نیز به روز جمعه ۲۶ نومبر (۵ قوس) گفت که اگر روسیه در برابر اوکراین از قدرت نظامی خویش کار بگیرد، با عواقب آن مواجه خواهد شد.

ینس ستولتنبرگ ضمن اظهار نگرانی از افزایش نیروهای روسی در مرز اوکراین افزود که اقدام نظامی برای مسکو پر هزینه تمام خواهد شد

مسکو این نگرانی‌‌ها را "احساسات اغراق‌‌آمیز" غرب خوانده است.

پیش از این، دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین گزارش‌ها در مورد قصد روسیه برای حمله بر اوکراین را رد کرده گفته بود که هدف این گزارش‌ها شعله‌ور ساختن تنش‌ها است.

کیف: طرح کودتا را خنثی کرده‌‌ایم

ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین از خنثی ساختن طرح کودتا علیه حکومت‌اش خبر داد.

آقای زیلینسکی روز جمعه ۲۶ نومبر (۵ قوس) گفت که قرار بود بر اساس این طرح، برخی شهروندان روسیه با کمک رنات احمدوف، ثروتمندترین تاجر اوکراین، هفته آینده حکومت به رهبری وی را سرنگون کنند. اما آقای احمدوف این اتهام را تکذیب کرد.

رییس جمهور زیلینسکی در مورد این طرح کودتا در اوکراین جزییات بیشتر ارایه نکرد و نگفت که آیا کرملین در این طرح دست داشت یا خیر.

مسکو هر گونه دست داشتن در طرح کودتا علیه حکومت آقای زیلینسکی را رد کرد.

رییس جمهور اوکراین با اشاره به تقویت حضور نظامی روسیه در مرز با اوکراین گفت که کیف بر مرزهای اش کنترول کامل دارد و برای هر گونه تشدید تنش‌ها آماده است.

XS
SM
MD
LG