لینک های دسترسی

Breaking News

بولسونارو به کووید۱۹ مبتلا شد


ییر بولسونارو، رییس جمهور برازیل که از آغاز همه‌گیری کروناویروس این بیماری را کم اهمیت جلوه داده و آن را "سرما خوردگی کوچک" می‌خواند، از ابتلایش به این بیماری خبر داده است.

بولسوناروی ۶۵ ساله که از آغاز همه‌گیری کروناویروس آزادانه و بدون ماسک در میان جمعیت حضور می‌یافت، روز سه شنبه هفتم جولای (۱۷ سرطان) در حالیکه ماسک پوشیده بود به خبرنگاران گفت که آزمایش کروناویروس در نزد وی مثبت بر آمده است.

رییس جمهور برازیل گفت که هم اکنون هایدروکسی کلوروکین اخذ می‌کند؛ دوایی که به باور شماری برای کاهش اعراض و شدت کووید۱۹ موثر است، اما تا کنون هیچ شواهد علمی و طبی موثریت آن را برای بیماری کووید۱۹ ثابت نکرده است.

آقای بولسونارو گفت: "من خوب و عادی هستم. حتا می‌خواهم گردش کنم، اما به دلیل سفارشات طبی چنین کرده نمی‌توانم. با توجه به فعالیت‌های پویایی که دارم، فکر کردم این بیماری را گرفته‌ام. من رییس جمهورم و در خط نبرد قرار دارم. خوش دارم که در بین مردم باشم".

برازیل که ششمین کشور پرنفوس جهان است، پس از ایالات متحده بیشترین واقعات و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را در جهان دارد. بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا عصر سه شنبه هفتم جولای شمار مبتلایان کووید۱۹ در آن کشور به بیش از یک میلیون و ۶۲۳ هزار نفر و مرگ و میر ناشی از آن به ۶۵۴۸۷ نفر رسیده است.

با اینحال، گمان می‌رود که به دلیل نبود آزمایش کافی کروناویروس، شمار واقعی مبتلایان کووید۱۹ در برازیل بیشتر از آنچه باشد که گزارش داده می‌شود.

ییر بولسونارو در گذشته گفته بود که ناممکن است از ابتلای ۷۰ درصد جمعیت به کووید۱۹ جلوگیری کرد. او همچنین استدلال کرده بود که انسداد شهرها، توقف تشبثات و فعالیت‌های تجارتی در نهایت مشکلات بیشتری را سبب خواهد شد و به گفتۀ وی بهتر است اجازه داده شود که ویروس سیر خود را بپیماید.

آقای بولسونارو روز سه شنبه یکبار دیگر با تاکید بر ادامۀ فعالیت تولیدی و تجارتی و رشد اقتصادی برازیل گفت که همه‌گیری کروناویروس مانند بارانی است که بر سر اکثریت مردم می‌بارد. اما تاکید کرد که برخی مردم، مانند سالمندان، باید مراقبت بیشتر شوند.

مایکل ریان، رییس بخش اضطراری سازمان جهانی صحت ضمن تمنای شفایابی فوری به رییس جمهور بولسونارو گفت که ابتلای وی این واقعیت را برملا می‌کند که این ویروس بین "شهزاده و گدا" تفکیک قایل نیست.

رییس جمهور بولسونارو به تاریخ چهارم جولای یکجا با تاد چپمن، سفیر ایالات متحده در برازیل در محفلی به مناسبت تجلیل از روز استقلال امریکا شرکت کرده بود. درعکس‌های این محفل که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است،دیده می‌شود که هیچ یک از مقام‌ها ماسک نپوشیده اند.

با اینحال، سفارت امریکا در برازیل با نشر پیامی در تویتر گفته است که آقای چپمن هیچ‌گونه اعراض کووید۱۹ را ندارد، اما آزمایش لابراتواری این بیماری را انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG