لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم بریتانیا به اوکراین سفر کرد


بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، روز شنبه نهم اپریل (۲۰ حمل) به شهر کیف، پایتخت اوکراین، سفر کرد و با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور آن کشور، ملاقات کرد.

این سفر از قبل اعلام ناشدهٔ صدراعظم بریتانیا به اوکراین در حالی صورت گرفته است که مقام‌های اوکراینی و کشور‌های غربی روسیه را به کشتار غیر نظامیان و "جنایات جنگی" در منطقهٔ بوچا واقع در نزدیکی کیف، پایتخت اوکراین، و قطار آهن در شهر کراماتورسک متهم کرده اند، اتهامی که از سوی مسکو رد شده است.

روزنامهٔ انگلیسی زبان کیف مستقل (The Kyiv Independent) در صفحهٔ تویتر خود تصویر رهبران دو کشور را نشر کرده که ظاهراََ روز شنبه نهم اپریل در کیف، پایتخت اوکراین، با هم ملاقات می کنند.

اما تا حال جزییاتی در مورد ملاقات رهبران این دو کشور با رسانه‌ها شریک ساخته نشده است.

بریتانیا یکی از کشور‌های غربی است که از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، تسلیحات مدرن را برای کیف فراهم کرده است و حملهٔ نظامی مسکو بر کیف را به شدت محکوم کرده است.

آخرین تحولات در اوکراین

رییس جمهور زیلینسکی روز شنبه گفت که کشورش آماده است تا در شرق اوکراین، جاییکه قوای روسی تجمع کرده است، با جدیت مبارزه کند. این اظهارات آقای زیلینسکی یک روز پس از آن بیان شد که در حملات میزایلی روسیه بر یک قطار آهن، بیش از ۵۰ غیر نظامی کشته و دست کم ۸۷ نفر دیگر زخمی شدند.

تلویزیون CNNگزارش داده است که گلوله باری شدید که از روز شنبه آغاز شد، همچنان در مرکز منطقهٔ خارکوف اوکراین ادامه دارد. در همین حال، BBC گزارش داده است که در شهر اودسا اوکراین قیود رفت و آمد وضع شده است، زیرا تهدید حملات میزایلی روسیه می رود. شهر بندری اودسا که در جنوب اوکراین موقعیت دارد، دارای یک میلیون جمعیت است.

در همین حال، یک روز پس از حمله میزایلی روسیه به ایستگاه قطار آهن در شهر کراماتورسک در شرق اوکراین که سبب کشته شدن بیش از ۵۰ نفر شد، تخلیه غیرنظامیان از این منطقه همچنان ادامه دارد.

تلویزیون الجزیره گزارش داده است که ۱۰ "دهلیز بشری" روز شنبه در شرق اوکراین ایجاد شد تا غیر نظامیان از این منطقه بیرون شوند.

رییس جمهور زیلینسکی با اشاره به این حمله به عنوان جدیدترین "شواهد جنایات جنگی" روسیه در کشورش خواستار واکنش قاطع جهانی علیه مسکو شد.

اما قصر کرملین ضمن رد این اتهام کیف ادعا کرده است که اردوی اوکراین با "پرتاب عمدی" به این ایستگاه قطار آهن و کشتن غیرنظامیان تلاش کرده روسیه را به عنوان مقصر این حمله قلمداد کند. اما کارشناسان غربی و مقامات بلندپایه اوکراینی روسیه را مسوول این کشتار می‌دانند.

در عین حال،‌ تلویزیون CBS News گزارش داده است که قرار است رییس جمهور زیلینسکی روز یکشنبه ۱۰ اپریل‌( ۲۱ حمل)‌ هنگام مصاحبه با با اسکات پلی، ژورنالیست این تلویزیون، شواهدی را در مورد "جنایات جنگی" روسیه ارایه کند.

در روزهای گذشته وزارت دفاع بریتانیا و همچنین ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، اعلام کردند که روسیه در هفته‌های پیش رو تمرکز خود را به عوض تصرف شهرهای بزرگ اوکراین در شمال به منطقهٔ دونباس،ماریوپل و میکولایف در شرق تغییر خواهد داد و به حملات خود علیه غیر نظامیان ادامه خواهد داد.

اما این مقام‌های غربی گفته‌اند که نظامیان اوکراین تلاش می کنند تا مانع پلان روسیه برای ایجاد دهلیز زمینی بین منطقهٔ کریمیه و دونباس شوند.

همزمان مقامات اوکراین از ساکنان شرق این کشور خواسته‌اند به سرعت پیش از حمله قریب‌الوقوع روسیه از این منطقه خارج شوند.

XS
SM
MD
LG