لینک های دسترسی

Breaking News

کابل یک بار دیگر امروز شاهد انفجار، جنگ و تلفات بود


حمله مخالفین مسلح بر یک ساختمان مؤسسه انکشاف شهری در ساحۀ کارته سه کابل پس از دو و نیم ساعت جنگ با نیروهای امنیتی و کشته شدن سه حمله کننده خاتمه یافت.

حشمت استانکزی، سخنگوی قوامندانی امنیه کابل به صدای امریکا گفت که یک شهروند ملکی افغان و یک شهروند خارجی در جریان این درگیری کشته شد.

آقای استانکزی گفت بر اساس گزارش های اولیه به نیروهای امنیتی افغان آسیبی نرسیده است. وی افزود هنوز از زخمی شدن کسی گزارش نشده است.

آقای استانکزی گفت که مخالفین مسلح حکومت در تماس با رسانه ها مسئولیت حمله امروز را به دوش گرفتند.

مصاحبه محمد هاشم حبیب زاده با حشمت استانکزی را با کلیک روی لینک گوش کنید.

سه حمله کننده حوالی ساعت چهار عصر شروع شد و حدود ساعت شش و نیم عصر پایان یافت. حمله کنندگان داخل ساختمان موسسه انکشاف شهری سنگر گرفته بودند.

افغانستان طی هفته گذشته و این هفته شاهد حملات متعدد بم گذاری و انتحاری در کابل و شهرهای مختلف افغانستان بوده است. اما شمار زیاد حملات در داخل کابل رخ داده است.

واکنش ها، "حملات وحشیانه"

در پی تشدید حملات تندروان و مخالفین مسلح در افغانستان، امروز شورای علمای افغانستان با نشر بیانیه ای این حملات را "وحشیانه" خوانده است.

درهمین حال افزایش حملات تندروان در شهرهای مختلف افغانستان، موضوع بحث رادیویی با حضور سه تحلیلگر سیاسی و امنیتی افغان در بحث رادیو آشنا صدای امریکا بود.

جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسایل سیاسی در این بحث گفت که اختلافات ناشی از انتخابات ریاست جمهوری، سرپرست بودن والی و قوماندی های امنیه، عدم تشکیل کابینه، و سرازیر شدن تندروان پاکستانی به افغانستان دلایل عمده افزایش این حملات است.

اما، نعیم لالی حمیدزی، رئیس کمیته امنیت ملی ولسی جرگه گفت که موجودیت فساد درنهادهای امنیتی، کشیدگی در گرایش سیاسی مقام های موجود از دلایل عمده افزایش حملات تندروان است.

  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG