لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت امریکا و پاکستان از پیشنهاد غنی برای آتش بس مشروط با طالبان


رئیس جمهور غنی و مایک پمپئو در ملاقات ۹ جولای در کابل
رئیس جمهور غنی و مایک پمپئو در ملاقات ۹ جولای در کابل

مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده با استقبال از پیشنهاد آتش بس مشروط از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به طالبان، حمایت حکومت امریکا را از مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان اعلام کرد.

رئیس جمهور غنی روز یک شنبه (۱۹ اگست) در مراسمی به مناسبت تجلیل از نودونهمین سالروز استرداد استقلال افغانستان گفت "بار دیگر سر از فردا دوشنبه که روز عرفه است تا روز میلاد نبی مشروط بر اینکه طالبان نیز در این ایام خجسته، آتش‌بس را اعلام و رعایت نمایند و یا تا هر مدت که طالبان به آن متعهد باشند، آتش ‌بس را اعلام می‌کنم."

وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آتش بس قبلی در افغانستان نشان داد که مردم آن کشور عمیقاً خواهان ختم منازعات بوده و امریکا امیدوار است که آتش بس بعدی، افغانستان را بیشتر به جانب یک امنیت پایدار، نزدیکتر سازد.

وزارت خارجه امریکا گفت که ایالات متحده و شرکای بین المللی آن از این ابتکار مردم و حکومت افغانستان حمایت کرده و از طالبان می خواهند که در آن سهم بگیرند.

در اعلامیه آمده است که واشنگتن آماده پشتیبانی، تسهیل و شرکت در مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان است. اعلامیه همچنان تاکید دارد که هیچ مانعی برای مذاکرات وجود ندارد و زمان صلح فرا رسیده است.

وزارت خارجه پاکستان نیز ساعاتی بعد از آن که رئیس جمهور افغانستان آتش بس مشروط را با طالبان اعلام نمود با نشر یک اعلامیه حمایت کامل حکومت پاکستان را از تمام مساعی که در دستیابی به ثبات پایدار و صلح پایدار در افغانستان کمک می کند، ابراز داشت. در اعلامیه آماده است که مردم افغانستان سزاوار صلح میباشند.

XS
SM
MD
LG