لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت از خروج قوا؛ امریکا دستگاه راکتی در افغانستان نصب می‌کند


قوماندانی مرکزی قوای امریکایی گفته است که برای تضمین و تامین امنیت در جریان خروج نظامیان امریکایی از افغانستان سیستم راکتی با تحرک بلند موسوم به HIMARS را منتقل و نصب می‌کند.

این جنگ افزار پیشرفته، به نقل از تصاویر و شرحی که در صفحات قوماندانی مرکزی قوای امریکا در شبکه‌های اجتماعی ارایه شده است، از کویت به افغانستان انتقال داده می‌شود.

در صفحات رسمی فیسبوک قوماندانی مرکزی قوای امریکایی آمده است: "سیستم‌های راکتی توپخانه‌ای با تحرک بلند به تاریخ ۲۳ اپریل به کویت رسید تا برای حمایت از روند خروج قوا به افغانستان منتقل شود."

گفته شده است که این سیستم راکتی "با طیف کامل" و دقت هدف گیری در شب و روز، اهداف را تا فاصلۀ حدود ۷۰ کیلومتر آماج قرار داده می‌تواند.

سکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان روز یکشنبه گذشته گفت که نیروهای امریکایی و ایتلاف روند خروج از افغانستان را آغاز کرده اند. او گفت: "ما تمام پایگاه­‌های نظامی را به قوای افغان تسلیم می­‌کنیم. روند تخلیه برخی از پایگاه‌­ها آغاز شده است."

جنرال میلر از افزایش خشونت­‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که اگر طالبان به نظامیان امریکایی و ناتو در جریان روند خروج حمله کنند با "پاسخ سخت" روبرو خواهند شد.

بر اساس تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روند خروج قوای امریکایی از افغانستان به تاریخ اول می سال روان آغاز شده و تا ۱۱ سپتمبر تکمیل خواهد شد.

رییس جمهور امریکا شام چهارشنبه در نخستین سخنرانی خود به کانگرس ایالات متحده نیز تاکید کرد که باید جنگ در افغانستان پایان یابد و نیروهای امریکایی از آن کشور بیرون شوند.

XS
SM
MD
LG