لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: ادعای ایران در مورد هشدار به قوای امریکایی نادرست است


عکس آرشیف: مشق و تمرین نیروهای ایرانی

قوماندانی مرکزی نیروهای امریکایی ادعای ایران را رد کرد که گویا نیروهای هوایی آن کشور به طیاره‌های بی‌سرنشین (درون‌های) امریکایی در منطقۀ خلیج فارس هشدار داده است.

تلویزیون دولتی ایران گزارش داده است که اردوی آن کشور به درون‌های امریکایی که سعی داشتند به یک منطقه برگزاری مانور نظامی ایران در نزدیکی دهانه خلیج فارس نزدیک شوند، هشدار داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش داد، این درون‌های امریکایی که از نوع آر‌کیو-۴ و ام‌کیو-۹ بودند، پس از نزدیک شدن به مرزهای ایران و در پی رهگیری و هشدار نیروی هوایی این کشور، مسیر خود را تغییر دادند.

اما جان ریگزبی، یک سخنگوی قوماندانی مرکزی قوای امریکایی (سنتکام) در پاسخ کتبی به پرسش بخش فارسی صدای امریکا در این رابطه، گزارش‌های رسانه‌های دولتی ایران را "نادرست"خواند و گفت: "ما گزارش‌های عملیاتی را که نشان دهد نیروهای ایرانی مانع رسیدن نیروهای امریکایی به اهداف خود در منطقه شده باشند، مشاهده نکرده‌ایم".

تمرین سالانه نظامی اردوی ایران که از شرق تنگۀ هرمز تا شمال اقیانوس هند و بخش‌هایی از دریای سرخ جریان داشت، روز سه شنبه و چند هفته پیش از آغاز مجدد مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ به پایان رسید.

حدود یک پنجم نفتی که در سطح جهان مصرف می‌شود از طریق آب‌راه استراتیژیک تنگۀ هرمز در خلیج فارس می‌گذرد.

از سال ۲۰۱۸ و از زمانی که دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و بار دیگر تحریم‌های شدیدی را علیه تهران اعمال کرد، رویارویی‌هایی بین نیروهای امریکایی و ایرانی در خلیج فارس رخ داده است.

XS
SM
MD
LG