لینک های دسترسی

Breaking News

میکانیزم بهبود روابط افغانستان – پاکستان با وساطت چین


چین از گسترش فعالیت تندروان مستقر در پاکستان نگران است

وزیر خارجۀ چین در تماس با مقام‌های افغان و پاکستانی خواهان بهبود روابط میان کابل و اسلام آباد و ایجاد میکانیزم مدیریت و جلوگیری از بحران شده است.

وانگ یی وزیر خارجۀ چین پس از دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، روز یکشنبه در اسلام آباد گفت که کنفرانس سه کشوری - افغانستان، پاکستان و چین – می‌تواند گفتگو و همکاری را ترویج کند.

وانگ یی گفت که چین "صادقانه خواهان بهبود روابط، احیای مجدد اعتماد متقابل، تقویت همکاری، به دست آوردن مصوونیت و توسعۀ متقابل برای افغانستان و پاکستان می باشد".

وزارت خارجۀ چین با نشر اعلامیه‌ای گفته است که چین به عنوان دو دوست، افغانستان و پاکستان را ترغیب می‌کند تا در اصرع وقت، میکانیزمی را برای مدیریت و جلوگیری از بحران ایجاد کنند تا باشد که به اتفاقات ناگهانی به درستی رسیدگی کنند.

روابط میان افغانستان و پاکستان که در چند دهۀ پسین همواره با فراز و نشیب همراه بوده است، در کم از کم دو سال گذشته به تیرگی گراییده است.

مقام‌های افغان، پاکستان را به حمایت و پناه دادن به گروه‌های تندرو مخالف دولت افغانستان به ویژه شبکۀ حقانی و طالبان متهم می‌کند، گروه‌های تندروی که مسوول اکثر حملات مرگبار در افغانستان بوده اند.

اما پاکستان ضمن رد این اتهامات، خود را قربانی دهشت افگنی خوانده و مدعی است که در آرزوی تامین صلح و ثبات در افغانستان است.

در صفحۀ تویتر وزارت خارجۀ چین نگاشته شده است که آقای وانگ یی در پاکستان "مذاکرات گسترده" را در مورد روابط دوجانبه، امنیت منطقه یی و اوضاع در افغانستان انجام داده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در پیام عیدی خود گفت که در دیدار با وزیرخارجۀ چین در مورد صلح و ثبات و جنگ علیه دهشت افگنی صحبت کرده است.

چین در افغانستان و پاکستان سرمایه گذاری های هنگفتی انجام داده است. بیجینگ تعهد کرده که ۵۷ میلیارد دالر را صرف دهلیز اقتصادی چین – پاکستان می‌کند. این دهلیز بخشی از برنامۀ "بیک کمر بند و یک راه" است که چین را با شرق میانه و اروپا وصل می کند.

XS
SM
MD
LG