لینک های دسترسی

Breaking News

'چین تلاش‌ها برای حمایت از روند صلح افغانستان را افزایش می‌دهد' 


شورای امنیت افغانستان می‌گوید که چین امروز ۱۷ می (۲۷ ثور) حمایت کامل خود را از روند صلح افغانستان اعلام کرد.

این شورا در یک تویت نوشته است که وانگ یی، وزیر خارجهٔ چین در یک مکالمهٔ تلیفونی با حمد الله محب، مشاور شورای امنیت افغانستان گفته است که یگانه راه حل پایدار، توافق سیاسی میان طرف‌های درگیر در افغانستان است.

هر دو جانب تروریزم را تهدید مشترک پنداشته اند که هر دو کشور باید با آن مبارزه کند.

این شورا به نقل از وزیر خارجهٔ چین نوشته که گفته است بیجینگ می‌تواند تلاش‌ها، به شمول مساعی منطقوی را در حمایت از روند صلح افغانستان افزایش دهد.

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که برای وادار کردن طالبان به تعامل جدی صلح از تمامی اهرم‌های نفوذ، به شمول تعزیرات ملل متحد و سایر راه‌ها استفاده شود؛ جاییکه قابلیت چین می‌تواند مفید واقع گردد.

پیش از این،‌ محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته بود که کشورهای اروپایی در صورتی که تصامیم خلاف میل شان در حرکت باشد، می‌توانند بر گروه طالبان تعزیرات وضع کنند.

چین در چهارچوب کشورهای ترویکا با احیای مجدد امارت اسلامی طالبان در افغانستان اظهار مخالفت کرده است.

زلمی خلیلزاد در اوایل ماه ثور در پاسخ به پرسش یک سناتور امریکایی در مورد نقش چین در افغانستان گفت که پس از خروج نظامیان امریکایی و ناتو، همسایگان آن کشور به شمول چین باید در روند صلح و فراهم کردن کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان مسوولیت بیشتر بگیرند.

بر اساس تصمیم جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روند خروج نظامیان امریکایی و ناتو از افغانستان به تاریخ اول می آغاز شده و قرار است تا ۱۱ سپتمبر امسال تکمیل شود.

آقای بایدن پس از اعلام تاریخ خروج نیروها از افغانستان، از کشور‌های منطقه، به ویژه پاکستان، ایران، چین و روسیه خواست تا از این کشور حمایت کنند.

این در حالی است که ایالات متحده،‌ چین را یکی از رقیب‌های سرسخت‌خویش در منطقه می‌داند و با اکثر پالیسی‌های منطقوی آن مخالف است.

XS
SM
MD
LG