لینک های دسترسی

Breaking News

چین نماینده ویژه جدید برای امور افغانستان تعیین کرد


حکومت چین یوی ژیاو یانگ، یک دپلومات سابقه دار آن کشور را به صفت نمایندۀ ویژۀ چین برای افغانستان گماشت.

وانگ یو، سفیر چین در کابل روز چهارشنبه ۲۱ جولای (۳۰ سرطان) در حساب تویترش نوشت که آقای ژیاو یانگ یک دیپلومات ارشد وزارت خارجه چین بوده و پیش از این به حیث سفیر این کشور در قطر، اردن و آیرلند کار کرده است.

سفیر چین در کابل بدون ارایه جزییات بیشتر گفت که نماینده ویژه این کشور برای افغانستان با "همکاران اش روابط کاری" برقرار خواهد کرد و با آنان "هماهنگی نزدیک را حفظ" می کند.

روزنامه چینایی «سَوت چاینا مارننگ پوست» که مقر آن در هانگ کانگ است، به نقل از وزارت خارجه چین گزارش داده است که نماینده ویژه این کشور برای افغانستان "در اسرع وقت با تمام جناح ها [در افغانستان] تماس برقرار می‌کند."

بر اساس گزارش این روزنامه، سخنگوی وزارت خارجه چین همچنان گفته است که بیجینگ همواره در روند صلح افغانستان "فعالانه" دخیل بوده و خواستار تطبیق این روند می‌باشد.

یوی ژیاو یانگ جایگزین لیو ژیان شد که حدود یک سال پیش به حیث نماینده ویژه چین در امور افغانستان گماشته شده بود.

ناظران به این باور اند که گماشته شدن یک دیپلومات ارشد چین به حیث نماینده ویژه این کشور برای افغانستان تمایل بیجینگ را برای گرفتن نقش بزرگتر در افغانستان پس از خروج نظامیان خارجی از این کشور نشان می‌دهد.

مچ مک کانل، ارشد ترین سناتور جمهوریخواه در کانگرس امریکا هفته گذشته با انتقاد تند از تصمیم رییس جمهور بایدن مبنی بر خروج کامل نظامیان امریکایی از افغانستان گفت که روسیه و چین در آینده از این "عقب نشینی" امریکا برای گسترش قدرت و نفوذ شان در آسیای مرکزی استفاده خواهند کرد.

جنرال فرانک مک کینزی، فرمانده قوماندانی مرکزی اردوی ایالات متحده نیز به صدای امریکا گفت که افغانستان یک کشور مورد علاقه برای چین است.

XS
SM
MD
LG