لینک های دسترسی

Breaking News

چین به افغانستان ۷۰۰ هزار دوز واکسین کووید۱۹ داد


محمولۀ حاوی ۷۰۰ هزار دوز واکسین کووید۱۹ ساخت چین سینوفارم- از بیجینگ به کابل منتقل شد.

مسوولان وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته اند که این محموله پس از چاشت پنجشنبه دهم جون (۲۰ جوزا) به کابل رسید و قرار است برنامۀ تطبیق آن به زودی آغاز شود.

پیش از این هند ۵۰۰ هزار دوز و برنامۀ کوواکس سازمان جهانی صحت ۴۸۶ هزار دوز واکسین کووید۱۹ استرازنیکا را به افغانستان کمک کرده بودند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که ۹۶۸ هزار دوز واکسین‌ کمک شده از سوی هند و سازمان جهانی صحت به بیش از ۶۵۰ هزار نفر در افغانستان تطبیق شد و این روند به دلیل نبود واکسین روز دوشنبه گذشته متوقف شد.

محمولۀ واکسین کووید۱۹ از چین در حالی به کابل می‌رسد که هم اکنون کروناویروس در سرتاسر افغانستان به شدت در حال انتشار است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان روز پنجشنبه گزارش داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۲۲ نفر در افغانستان به کووید۱۹ مبتلا شده و ۵۶ نفر در اثر این بیماری جان باخته اند.

با این حساب آمار رسمی ابتلا به کووید۱۹ در افغانستان به حدود ۸۸ هزار و مرگ و میر ناشی از این بیماری به ۳۴۲۱ نفر رسیده است، اما کارشناسان صحی می‌گویند که آمار حقیقی ابتلا و مرگ ناشی از کووید۱۹ در افغانستان به مراتب بیشتر از آمار رسمی است.

همزمان با افزایش واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان، وزارت صحت عامۀ این کشور دو روز پیش رخصتی مکاتب، پوهنتون‌ها و مراکز آموزشی را در ۱۶ ولایت برای دو هفتۀ دیگر تمدید کرد.

XS
SM
MD
LG