لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹ در افغانستان؛ واقعات مثبت دو برابر شده است


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که گراف مبتلایان کووید۱۹ و مرگ و میر این بیماری رو به صعود است و واقعات مثبت در این کشور دوچند شده است.

داکتر وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامۀ افغانستان روز چهارشنبه نهم جون (۱۹ جوزا) به خبرنگاران گفت که نزولی در منحنی انتشار کروناویروس در افغانستان دیده نمی‌شود، بلکه هنوز هم انتشار ویروس رو به گسترده‌تر شدن است.

آقای مجروح گفت: "ما اگر ارقام هفتۀ گذشته و هفتۀ کنونی را مقایسه کنیم، در هفتۀ گذشته ما شش‌هزار و ۲۸۳ واقعه داشتیم و در هفته جاری (تا کنون) ده‌هزار و ۲۴ واقعه داریم...ما حدوداً ۱۸۰ تا ۲۰۰ فیصد افزایش واقعات داریم".

سرپرست وزارت صحت عامه تاکید کرد که آمار دقیق مبتلایان بیشتر از ارقامی است که در نتیجۀ معاینات به دست می‌آید.

بر اساس آمار این وزارت، در شبانه‌روز گذشته، ۱۸۴۳ واقعه مثبت و ۵۱ مرگ ناشی از کووید۱۹ در سراسر افغانستان ثبت شده است.

با این ارقام، شمار مجموعی مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان به ۸۵هزار و ۸۹۳ و وفیات این بیماری به ۳۳۵۶ واقعه افزایش یافت.

تطبیق آزمایش سریع

همزمان با افزایش واقعات و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کروناویروس در افغانستان، وزارت صحت عام، این کشور، آزمایش‌های سریع را آغاز کرده است.

آقای مجروح گفت که در دو روز گذشته ۹۰۰ آزمایش سریع کروناویروس در مکاتب و پوهنتون‌های پنج ولایت انجام شده است که در نتیجه نتایج آزمایش ۲۸ تا ۳۲ درصد دانش‌آموزان و دانشجویان مثبت بوده است. قرار است که نمونۀ خون این افراد باز هم در لابراتوارها آزمایش شود.

داکتر مجروح افزود: "حالا ما آرام آرام تست‌های سریع را در افغانستان شروع کرده‌ایم و روزانه ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تست سریع نیز انجام می‌دهیم در پهلوی تست‌هایی که ما قبلاً انجام می‌دادیم."

او تاکید کرد که مردم در قبال بیماری کووید۱۹ بی‌تفاوت شده اند که این مساله یکی از دلایل افزایش آمار و گسترش منحنی موج سوم کروناویروس است.

وزارت صحت عامه برای مهار کردن موج سوم کروناویروس، شهروندان را به رعایت نکات بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک، رعایت فاصله دو متری و شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون توصیه می‌کند.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده اعلام کرده است که تا روز چهارشنبه نهم جون (۱۹ جوزا) بیش از ۱۷۴ میلیون نفر به کووید۱۹ مبتلا شده که از این میان بیش از سه میلیون و ۷۴۷هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG