لینک های دسترسی

Breaking News

کاوشگر چینی موفقانه به سطح مریخ نشست


کاوشگر چین که مریخ‌نورد ژرانگ را انتقال می‌دهد روز شنبه ۱۵می (۲۵ ثور) موفقانه به سطح سیارهٔ سرخ فرود آمد.

به این ترتیب چین پس از ایالات متحده دومین کشوری است که توانسته است مریخ‌نوردی را به این سیاره بفرستد و خود را به عنوان رقیب جدی امریکا در عرصه فضا مطرح کند.

کاوشگر حامل ژرانگ با استفاده از یک فراشوت توانست طی هفت دقیقه پر از دلهره از جو مریخ عبور کرده و در قسمت شمالی این سیاره که به نام یوتوپیا پلنیشیا یاد می‌شود، فرود آید.

تلویزیون دولتی چین گفت که کاوشگر "با موفقیت در منطقه‌ای از پیش انتخاب شده فرود آمد."

آژانس خبری سنهوای چین گزارش داده است که شی جینپنگ، رییس جمهور چین " تمنیات صمیمانه خود را به تمام اعضای شرکت کننده در ماموریت اکتشافی مریخ" ارسال کرده است.

کاوشگر چینی از ماه فبروری در مدار مریخ می‌چرخید و مشغول تصویربرداری دقیق از سطح این سیاره بود تا بهترین نقطه برای فرود آوردن ژرانگ را شناسایی کند.

مریخ نورد ژرانگ از روی خدای افسانه‌ای "آتش" چینی ها نام گذاری شده و پس از کاوشگر "استقامت" (Perseverance Probe) ادارهٔ تحقیقات فضایی ایالات متحده به مریخ رسید.

کاوشگر "استقامت" که حامل هلیکوپتر روباتیک ادارهٔ تحقیقات فضایی امریکا (ناسا) است به تاریخ ۱۸ فبروری (۳۰ دلو) با موفقیت به سطح کره مریخ نشست.

مریخ نورد چینی که شش عرابه دارد و از انرژی خورشید استفاده می‌کند، ۲۴۰ کیلوگرام وزن دارد. ماموریت این پرواز، جمع‌آوری نمونه‌ها از سطح مریخ و تجزیه و تحلیل آنها می‌باشد.

قرار است این کاوشگر در طول سه ماه اقامت خویش در سیاره مریخ، عکس بگیرد و اطلاعات جیوگرافیکی مریخ را به زمین بفرستد.

XS
SM
MD
LG