لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش حضور چین در نزدیکی مرز با افغانستان


سربازان اردوی خلق چین (عکس از آرشیف)

چین حضور نظامی خود را در نزدیکی مرز های افغانستان افزایش داده است.

گروه بین المللی بحران می گوید که اردوی چین سربازان خود را در یک منطقه تاجکستان که هم مرز با افغانستان و چین می باشد، مستقر ساخته است.

بر بنیاد گزارش گروه بین المللی بحران، چین در این منطقه یک مرکز مبارزه با دهشت افگنی نیز ایجاده کرده است.

در این گزارش آمده که هدف چین از افزایش حضور نظامی این کشور در نزدیکی مرز با افغانستان، جلوگیری از تردد و حمله تندروان اسلامگرا از افغانستان به مناطق غربی چین می باشد.

بیجینگ بار ها در مورد تندروان اویغور که مناطق شان را در غرب چین ترک کرده و با گروه های افراطی چون حزب اسلامی ترکستان پیوسته اند، هشدار داده است.

این حزب که اعضای آن را عمدتاً اویغور های مناطق غربی چین تشکیل می دهد، در سوریه و افغانستان پایگاه داشته و با شبکه القاعده و گروه طالبان رابطه دارد.

این در حالیست که ایتلاف به رهبری امریکا در افغانستان در ماه فبروری از انجام حملات هوایی بر مراکز تندروان در مناطق شمالی افغانستان در نزدیکی مرز با تاجکستان و چین خبر داده بود.

این ایتلاف گفت که هدف این حملات "اطمینان دادن به همسایگان" افغانستان بود که از آن مناطق به حیث پناهگاه امن برای دهشت افگنان استفاده نمی شود – پیامی که مخاطب اصلی آن چین بود.

بیجینگ اخیراً از کشور های آسیانه میانه خواسته تا به حیث اعضای سازمان همکاری های شانگای که تاجکستان نیز عضو آن است، نقش پر رنگ تر را در مسایل منطقه یی بازی کنند.

XS
SM
MD
LG