لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: طالبان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی را در افغانستان هدف می‌گیریم


جنگجویان اوزبیک بیشتر در صفوف داعش در افغانستان می‌جنگند
جنگجویان اوزبیک بیشتر در صفوف داعش در افغانستان می‌جنگند

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که حملات هوایی آنان در شمال افغانستان، مراکز آموزشی طالبان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی را در مرزهای افغانستان با تاجیکستان و چین هدف می‌گیرد.

نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان ویدیوهایی را نیز نشر کرده اند که به گفتۀ آنان جریان حملات هوایی بر طالبان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی را در کوهستانات پوشیده از برف بدخشان نشان می‌دهد.

ویدیو طیاره های بی-۵۲ که آموزشگاه طالبان را هدف قرار می دهد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

جان نکلسن، فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع گفته است که پناهگاه امن برای هیچ گروه دهشت افگن در افغانستان وجود نخواهد داشت. آقای نکلسن گفت "دهشت افگنان در هرجای (افغانستان) که سردر آورند، بر آنان حمله خواهیم کرد. ما آنان را در سرتاسر این کشور هدف می‌گیریم...ما با مردم افغانستان استیم."

جنبش اسلامی ترکستان شرقی، سازمان دهشت افگنی است که در میان گروه های جدایی طلب اویغور در غرب چین ریشه دارد. جنگجویان این گروه با حمایت طالبان در ساحات مرزی ولایت بدخشان افغانستان مستقر بوده و در کنار القاعده و شورشیان طالب در افغانستان می‌جنگند. این گروه مسوول چندین حملۀ دهشت افگنی در چین نیز می باشد.

در همین حال، فقیر محمد جوزجانی، قوماندان امنیۀ ولایت جوزجان نیزگفته است که عملیات مشترک قوای هوایی افغان و سربازان امریکایی در ولسوالی درزآب و قوش تیپۀ آن ولایت منجر به کشته شدن ۲۵ تندرو داعش به شمول جنگجویان اوزبیکستانی و چینی شد.

تندروان مسلمان اویغور که اساساً از ایالت شین ژیانگ چین اند در صفوف دهشت افگنان خارجی به ویژه گروه داعش، در افغانستان و پاکستان فعالیت دارند.

آقای جوزجانی مدعی شده است که جنگجویان داعش همراه با خانواده‌های شان در ساحات شمالی افغانستان زیست دارند.

به ادعای تحلیلگرانی که فعالیت تندروان را در افغانستان پیگیری می‌کنند، حدود ۵۰۰۰ جنگجوی داعش در شمال افغانستان فعالیت دارند که اکثر آنان جنگجویان اوزبیک وابسته به جنبش اسلامی ترکستان شرقی اند.

چندی پیش محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که در دو سال گذشته شمار جنگجویان خارجی در افغانستان به ۱۱ هزار نفر افزایش یافته است. آقای غنی همچنان گفته است که بیش از ۲۰ گروه دهشت افگن در افغانستان فعالیت دارد.

ارکادی دوبنوف، پژوهشگر امور آسیای مرکزی مستقر در مسکو، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که پسر طاهر یولداش اکنون جنگجویان اوزبیک را در افغانستان به ویژه شمال آن کشور رهبری می‌کند.

طاهر یولداش رهبر قدرتمند جنبش اسلامی ترکستان شرقی بود که در سال ۲۰۰۹ در حملۀ هوایی نظامیان امریکایی در پاکستان کشته شد.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG