لینک های دسترسی

Breaking News

'سی‌آی‌ای محمد بن سلمان را عامل قتل خاشقجی می‌داند'


عربستان سعودی دست داشتن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی را رد کرده است

شماری از مقام های امریکایی می‌گویند اداره استخبارات مرکزی امریکا (سی.آی.ای) به این نتیجه رسیده است که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد حکومت عربستان، به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به قتل رسیده است.

این مقام‌های امریکایی که نخواستند نام‌های‌شان افشا شود، گفته اند که سی.آی ای به این نتیجه رسیده است که ۱۵ تن از ماموران استخبارات عربستان سعودی توسط یک طیاره حکومتی آن‌کشور به شهر استانبول سفر کرده و خاشقجی را کشته اند.

به گفته این منابع، سی.آی.ای در این مورد به بخش‌های از حکومت و کانگرس ایالات متحده نیز توضیحات داده است.

حکومت ایالات متحده در ارتباط به قضیه خاشقجی، اخیرا از وضع تعزیرات اقتصادی علیه ١٧ مقام عربستان سعودی خبر داد، اما قصر سفید و وزارت خارجه این‌کشور از ابراز نظر در مورد خودداری کردند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد ولیعهد عربستان سعودی که برای روزنامه واشنگتن پُست نیز مقاله می‌نوشت، به تاریخ دوم اکتوبر پس از ورود به قونسلگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه، ناپدید شد.

حکومت ترکیه پس از آن اعلام کرد که اسناد و شواهد در دست دارد که نشان دهندۀ قتل خاشقجی در داخل قونسلگری عربستان سعودی است. ریاض، اگرچه این ادعا را در اوایل رد میکرد، ولی در پی فشارهای بین المللی، بالاخره تایید کرد که این روزنامه‌نگار به شکل عمدی در قونسلگری آن کشور در استانبول کشته شده است.

ریاض همچنان اعلام کرد که ١٧ تن را در ارتباط به این قضیه دستگیر کرده است.

عربستان سعودی اخیرا گفت که برای پنج نفر از متهمان دوسیه قتل خاشقجی درخواست مجازات اعدام کرده است.

حکومت عربستان سعودی هر نوع ادعا مبنی بر دست داشتن ولیعهد آن‌کشور در قضیه کشته شدن جمال خاشقجی را رد کرده و گفته است که تحقیقات آن کشور نشان داده که خاشقجی توسط چند تن از ماموران سرکش استخبارات ریاض کشته شده است.

اما ترکیه، تحقیقات حکومت عربستان سعودی را "غیر شفاف و غیرعادلانه" می‌خواند.

XS
SM
MD
LG