لینک های دسترسی

Breaking News

در عملیات قوای خاص افغان در ننگرهار پنج غیرنظامی کشته شد


باشندگان ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار می‌گویند که عملیات قوای خاص افغان به نام "صفر دو" در آن ولسوالی سبب کشته شدن پنج غیرنظامی شده است.

این عملیات در آغازین ساعات دوشنبه (۲۲ اکتوبر) در ساحۀ بالا باغ ولسواالی سرخرود انجام شده است که در آن به گفتۀ باشندگان دو غیرنظامی دیگر زخمی شده است.

ملک نجیب الله، یکی از باشندگان این ساحه، به صدای امریکا گفت که دو دهقان سالمند، دو رانندۀ موتر و یک دوکاندار، در این عملیات کشته شدند.

مردم محل در احتجاج به کشته شدن این افراد، جنازه های کشته شدگان را در مسیر شاهراه گذاشته و از حکومت خواستند تا جلو تلفات غیرنظامیان را در عملیات نظامی بگیرد.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، در صحبت با صدای امریکا کشته شدن پنج غیرنظامی را در این عملیات تایید کرد، اما گفت که عملیات به هدف کشتن افراد مهم استخبارات طالبان راه اندازی شده بود.

آقای خوگیانی گفت که در این عملیات شماری از افراد مهم طالبان کشته شده است، اما جزئیات نداد که اجساد یا زخمیان طالبان کجا است؟

عتیق الله، یکی دیگر از باشندگان محلی که برادر زاده اش در این عملیات کشته شده است، به صدای امریکا گفت که برادرزاده اش راننده بود و هنگامی که یک بیمار را به منزلش انتقال می‌داد، هدف گلوله قرار گرفت.

تا کنون قوای افغان و نظامیان خارجی مستقر در ولایت ننگرهار در مورد این رویداد تبصره‌ای نکرده اند. گروه طالبان کشته شدن اعضای خود را در این رویداد تایید یا رد نکرده اند.

چندی پیش ماموریت ملل متحد در افغانستان یا یوناما نیز گزارش داد که تلفات غیرنظامیان در سال روان میلادی در ولایت ننگرهار دوبرابر شده است.

بر اساس گزارش یوناما، از یکم جنوری تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ در افغانستان، ۲۷۹۸ غیرنظامی افغان کشته و ۵۲۵۲ غیرنظامی زخمی شده است که بیشترین تلفات به ترتیب در ولایت های ننگرهار، کابل، هلمند، غزنی و فاریاب ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG