لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش تلفات ملکی در افغانستان در اثر حملات هوایی


دفتر هیأت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) روز سه شنبه (۳ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تلفات افراد ملکی در جریان حملات هوایی در شش ماه نخست سال روان میلادی، در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، ۵۲ درصد افزایش یافته است.

یوناما گفته است: "در شش ماه نخست امسال، یوناما ۳۵۳ مورد تلفات افرادی ملکی (۱۴۹ کشته و ۲۰۴ زخمی) را از اثر حملات هوایی ثبت کرده است... موضوع قابل نگرانی این است که زنان و کودکان بیشتر از نیم قربانیان حملات هوایی را تشکیل می‌دهند".

یوناما گزارش داده است که ۵۲ درصد مجموع این تلفات در اثر حملات هوایی قوای افغان، ۴۵ درصد در اثر حملات قوای خارجی و سه درصد دیگر در اثر حملات قوای طرفدار دولت افغانستان به میان آمده است.

بر بنیاد معلومات یوناما،در نیمه اول سال روان میلادی، از مجموع تلفات غیرنظامیان، حدود هفت درصد افراد ملکی، در جریان حملات هوایی کشته و زخمی شده اند.

یوناما گزارش داده است که در تازه ترین مورد، به تاریخ ۲۲ سپتامبر، منزل یک معلم، در ساحه بدراب ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا هدف حملۀ هوایی قرار گرفت که در نتیجه نُه فرد ملکی به شمول چهار کودک و سه زن، جان باختند.

یوناما گفته است:" تمام قربانیان این حمله را اعضای یک خانواده، به شمول پدرکلان و مادر کلان و اطفال بین سنین ۲ تا ۱۲ سال تشکیل می‌دهد. زنان و اطفال شامل پنج تن از شش عضو دیگر این خانواده اند که از اثر تخریب‌شدن منزل شان جراحت برداشتند".

هنوز به ملل متحد مشخص نشده است که این حمله هوایی را قوای خارجی انجام داده است یا قوای هوایی افغان؛ اما به گفتۀ یوناما، هنگام این رویداد، قوای طرفدار دولت افغانستان، عملیاتی را در برابر طالبان راه‌اندازی کرده بودند.

نیروهای خارجی هنوز در مورد افزایش تلفات افراد ملکی در جریان حملات هوایی واکنش نشان نداده است؛ اما وزارت دفاع افغانستان روز گذشته در قبال حادثۀ اخیر در کاپیسا گفت که تحقیق خواهد کرد.

یوناما به نهادهایی که مسؤولیت راه‌اندازی حملات را دارند، گوشزد کرده است که در زمینۀ روشن‌شدن دلیل انجام حملاتی که منتج به تلفات ملکی می‌شود، تحقیقات مستقل، بی‌طرفانه، شفاف و موثر را انجام دهند.

همچنان، ملل متحد از طرف‌های درگیر خواسته است که به تعهدات شان در قبال مصؤونیت افراد ملکی در جریان منازعات مسلحانه پابند باشند و قوانین بین‌المللی بشردوستانه را مدنظر بگیرند.

XS
SM
MD
LG