لینک های دسترسی

Breaking News

ادعاهای تجاوز جنسی جنگجویان داعش بر زنان در جوزجان


شماری از زنان باشندۀ ولسوالی درزاب ولایت جوزجان مدعی اند که جنگجویان داعش در آن ولسوالی زنان و دختران را با خود برده و بر آنان تجاوز جنسی می‌کنند.

خبرگزاری رویترز از قول "ظریفه" یکی از قربانیان تجاوز جنسی داعش نگاشته است که فرمانده محلی داعش و شماری از افراد آن گروه به خانۀ این زن آمده و از وی پول می طلبند. زمانیکه این زن نمی تواند به آنان پول بدهد از وی خواسته می شود که باید شوهر و فرزندان خود را ترک کرده و با یکی از جنگجویان داعش ازدواج کند.

ظریفه که اکنون درزاب را ترک کرده و به شهر شبرغان، مرکز جوزجان، پناه برده است به خبرگزاری رویترز گفته است"زمانیکه خواست شان را رد کردم، مردانی که با وی (فرمانده داعش) همراه بودند، کودکانم را به اتاق دیگر بردند. او تفنگ را به سویم گرفت و گفت اگر با آنان نروم مرا کشته و خانه ام را خواهند گرفت. سپس هر آنچه می توانست با من انجام داد".

حتا در مقایسه با جنگ های دهۀ ۱۹۹۰ در افغانستان که تکاندهنده ترین رویدادهای جنگی را ثبت تاریخ آن کشور کرده است، قساوت و مظالم داعش چون سربریدن مخالفان این گروه و انفجار دادن آنان با ماین و دیگر جنایات آنان بی پیشینه بوده است.

اما تجاوز جنسی بر زنان و مجبور ساختن آنان برای ازدواج با جنگجویان داعش که در هنگام تسلط آن گروه در عراق و سوریه مرسوم بود، در افغانستان تا کنون گزارش نشده بود.

با اینحال شاید تابوی بدنامی در جامعۀ سنتی افغانستان سبب شده باشد که جنایاتی چون تجاوز و بدرفتاری جنسی از سوی جنگجویان داعش بر زنان در آن کشور ناگفته باقی مانده باشد.

رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان، به صدای امریکا گفت که "رویداد تجاوز جنسی بر این زن (ظریفه) را" تایید یا رد کرده نمی‌تواند. اما به گفتۀ آقای غفوری، نظر به حکایات قربانی، تجاوز جنسی بر وی حدود شش ماه پیش صورت گرفته است.

افزون بر آنچه ظریفه گفته است، سمیرا، زن دیگر که وی نیز باشندۀ ولسوالی درزآب است به خبرگزاری رویترز گفته است که جنگجویان داعش به خانۀ شان آمده و خواهر ۱۴ سالۀ وی را برای فرمانده خود بردند.

سمیرا گفته است که خواهرش پیش از آنکه موفق به فرار از چنگ جنگجویان داعش شود، برای مدت ده ماه نزد آن گروه بود. او گفت که در این مدت هیچ یک از جنگجویان داعش با خواهرش ازدواج نکرده، بلکه به گفتۀ وی فرمانده داعش و افراد این گروه همواره بر وی همواره تجاوز جنسی می‌کردند.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، در صحبت با خبرگزاری رویترز این عمل را "کاملاً مخالف فرهنگ و سنت‌های" افغانی دانسته و گفته است که درزاب تنها محلی نیست که در آن از تجاوز جنسی و برده گیری جنسی داعش گزارش داده می‌شود.

کامله زن دیگر از ولسوالی درزاب نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که تندروان داعش سه دختر را از روستای که وی در آن می زیست با خود بردند.

کامله نیز گفته است داعشیان زنان و دختران را از خانه های شان بیرون کرده و وانمود می کنند که جنگجویان آن گروه با آنان ازدواج خواهند کرد، اما به گفتۀ کامله "زمانیکه آنان را می برند، شمار زیاد مردان این گروه به زور بر آنان تجاوز جنسی می‌کنند".

مقام‌های افغان و امریکایی تخمین زده اند که حدود ۳۰۰۰ جنگجوی داعش در افغانستان حضور و فعالیت دارند که بیشتر آنان در شرق آن کشور به ویژه ولایت ننگرهار مستقر اند. اما مقام‌های روسی مدعی اند که حدود ۱۰ هزار جنگجوی داعش در افغانستان فعالیت دارند.

XS
SM
MD
LG