لینک های دسترسی

Breaking News

جبههٔ مقاومت: درگیری‌ها در اندراب شدت گرفته است


جبهۀ مقامت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود از آغاز درگیری‌ها در بخش‌های درۀ اندراب ولایت بغلان خبر داده و می‌گوید که در حال حاضر، نبرد شدید میان دو طرف جریان دارد.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این جبهه روز یکشنبه هشتم می (۱۸ ثور) به صدای امریکا گفت این درگیری‌ها دیشب در منطقه "قاسان" و "پل‌حصار" آغاز شده و تا کنون ادامه دارد.

آقای احمدی مدعی شد که تلفات زیادی به طالبان وارد شده، اما شمار دقیق آن به دلیل "قطع خدمات مخابراتی" در این ساحات روشن نیست.

او همچنین دربارۀ وارد شدن تلفات به نیروهای آنان معلومات نداد.

مقام‌های محلی طالبان جنگ در درۀ اندراب ولایت بغلان را تایید کرده اند، اما از دادن جزییات بیشتر در این مورد، خودداری کرده اند.

این در حالی است که روز گذشته مقام‌های طالبان در نشستی در مرکز ولایت بغلان از اعضای جبهۀ مقاومت در درۀ اندراب خواستند که از ایجاد مشکل به باشندگان این دره خودداری کنند.

آنان همچنین هشدار داده اند که با این افراد با قاطعیت برخورد خواهند کرد و جلو هرگونه فعالیت‌های آنان را در درۀ اندراب خواهند گرفت.

در روزهای اخیر نبردها در چندین ولایت به ویژه در ولایات پنجشیر، بغلان، تخار، کاپیسا و برخی ولایات دیگر میان نیروهای جبهۀ مقاومت و طالبان گزارش شده است.

جنگ در پنجشیر

جبهۀ مقاومت مدعی است که ملک خان، معاون ادارۀ استخابارات طالبان در ولایت پنجشیر با افراد تحت امرش به این جبهه پیوسته است و جنگ را علیه طالبان در ولسوالی درۀ این ولایت آغاز کرده است.

صبغت‌الله احمدی اضافه کرد که این فرماندۀ طالبان در گذشته نیز با جبهۀ مقاومت در ارتباط بود.

منابع محلی در ولایت پنجشیر می‌گویند که ملک خان ده‌ها فرد مسلح دارد و روز گذشته، عملاً جنگ را در برابر طالبان در درۀ عبدالله خیل آغاز کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، ملک خان، پیش از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، مسوول نظامی این گروه برای ولایات پروان، کاپیسا و پنجشیر بود و پس از مولوی قدرت‌الله، والی کنونی پنجشیر، از افراد برجستۀ نظامی طالبان در ولایات شمال کابل به شمار می‌رفت.

هنوز از تلفات برخواستۀ این درگیری‌ها معلوماتی در دست نیست، اما روز گذشته جبهه مقاومت گفت که در اثر درگیری‌های اخیر در ولسوالی دره و شتل این ولایت، شش تن از نیروهای آنان کشته شده اند.

گفته می‌شود که با سقوط ولایت پنجشیر به دست طالبان، این مقام نظامی پیشین طالبان زمینه را برای بیرون شدن امرالله صالح، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان فراهم کرده بود.

طالبان تا کنون پیوستن این فرماندۀ شان را به جبهۀ مقاومت رد و یا تایید نکرده اند. روز گذشته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، هرگونه درگیری در پنجشیر را رد کرد و گفت که هیچ "تحرک نظامی" در این ولایت صورت نگرفته است.

آقای مجاهد در صفحۀ تویتر خود نگاشت که موضوعاتی را که برخی "حلقات باغی" در رسانه‌های اجتماعی نشر می‌کنند، حقیقت ندارد. او افزوده است: "هیچ کس تشویش نداشته باشد. در پنجشیر، تخار و سایر ساحات هزاران تن از نیروهای مجهز امارت اسلامی حضور دارند، به دشمن مجال تحرکات منفی داده نخواهد شد."

XS
SM
MD
LG