لینک های دسترسی

Breaking News

جبهۀ مقاومت وارد شدن تلفات به نیروهایش را در اندراب تایید کرد


جبهۀ مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود از ادامۀ درگیری‌ها در درۀ اندراب ولایت بغلان خبر داده و می‌گوید که در این نبردها، به نیروهای آنان و طالبان تلفات وارد شده است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این جبهه روز پنجشنبه ۱۲ می (۲۲ ثور) در اعلامیه‌ای گفت که دیشب، اسدالله اندرابی، یکی از فرماندهان این جبهه با چهار تن از افراد تحت امرش در ولسوالی بنوی درۀ اندراب کشته شده اند.

آقای احمدی افزود که طالبان پیکر این افراد را در بازار ولسوالی "ده‌صلاح" در معرض دید مردم گذاشته و تا کنون اجازۀ کفن، جنازه و دفن آنان را نداده است.

او همچنین مدعی شد که در جنگ دیشب، ۱۷ تن از جنگجویان طالبان کشته و شمار دیگر آنان زخمی شده اند. این درگیری‌ها چهار روز پیش میان دو طرف در منطقه قاسان، پل‌حصار و برخی مناطق درۀ اندراب آغاز شد و تا کنون ادامه دارد.

منابع می‌گویند که صد‌ها تن از افراد تازۀ نفس طالبان وارد درۀ اندراب شده و آنان تلاش دارند تا مواضع نیروهای جبهۀ مقاومت را در این دره از بین ببرند. آنان همچنین گفته اند که هلیکوپترهای طالبان نیز مواضع جبهۀ مخالف شان را در بخش‌های درۀ اندراب بمباران کرده اند.

این در حالی است که دو روز پیش، اسدالله مصطفی هاشمی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بغلان حکومت طالبان در مصاحبه‌ای به صدای امریکا درگیری با جبههٔ مقاومت در این ولایت را رد کرد و گفت که نیرویی به نام جبهه مقاومت در اندراب وجود ندارد.

او افزود: "در آنجا برخی از دزدانی وجود دارند که برخی از اوقات برای مردم مشکلات ایجاد می‌کنند که تحت تعقیب اند و انشاالله از بین خواهند رفت."

جبههٔ مقاومت ادعا کرده است که طالبان بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نیروی تازه نفس را به ولسوالی های سه گانهٔ اندراب اعزام کرده که این نیروها در مساجد و مکاتب جا به جا شده اند و "احتمال این وجود دارد که یک درگیری مرگبار و خونین به وقوع بپیوندد."

پیش از این نیز جبههٔ مقاومت از تلفات غیرنظامیان در اندراب خبر داده بود و پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، برای نخستین‌بار نیروهای این گروه در همین ساحه با مقاومت مسلحانه مواجه شده بودند.

این در حالی است که درگیری میان نیروهای جبهۀ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و طالبان در ولایات پنجشیر، تخار، اندراب ولایت بغلان، کاپیسا و برخی ولایات دیگر افزایش یافته است.

منابع گفته اند که در این درگیری‌ها به غیرنظامیان نیز تلفات وارد شده است که شمار دقیق آن روشن نیست.

XS
SM
MD
LG