لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع افغانستان سقوط ولسوالی المار فاریاب را رد کرد


به دنبال نشر گزارش‌ها که گویا ولسوالی المار ولایت فاریاب به دست طالبان سقوط کرده است، وزارت‌های دفاع و داخلۀ افغانستان این خبر را رد کردند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز پنج شنبه ۱۱ مارچ (۲۱ حوت) با ارسال پیامی به رسانه‌ها گفت که بیشتر بخش‌های ولسوالی المار از وجود طالبان پاکسازی شده و به آن گروه تلفات سنگین وارد شده است.

آقای امان گفت: "یکی از پوسته‌ها که در محاصره دشمن در آمده بود، آزاد گردید و اکنون ولسوالی زیر حاکمیت نیروهای دفاعی و امنیتی قرار دارد."

این پوستۀ امنیتی در ولسوالی المار فاریاب از ده روز به این طرف در محاصرۀ طالبان قرار داشت.

همچنان وزارت دفاع افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته، نظامیان افغان عملیاتی را در مربوطات ولسوالی المار ولایت فاریاب راه‌اندازی کردند که در اثر آن ۳۶ جنگجوی طالبان کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شدند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان نیز سقوط ولسوالی المار فاریاب را رد کرد و گفت که نظامیان افغان در آن ولسوالی حضور فعال دارند.

در همین حال، دفتر مطبوعاتی والی فاریاب با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دیوار و تعمیر ولسوالی در جنگ دو هفته‌ای اخیر از بین رفته است.

اعلامیه گفته است: "اكنون مقام ولسوالی المار در یک تعمير ديگر به فاصله ٣٠٠ متر دورتر از موقعيت قبلی كه در امتداد بازار المار و شاهراه نمبر ٢ قرار دارد، نقل مكان کرده است. تغییر موقعيت مقر ولسوالی به معنی سقوط ولسوالی نيست."

در همین حال، مقام‌های امنیتی و محلی در ولایت فاریاب تایید می‌کنند که محمد امین پتنگ که سه ماه پیش به عنوان سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی المار گماشته شده بود، به طالبان تسلیم شده است.

منبعی از فرماندهی پولیس فاریاب امروز پنجشنبه ۱۱ مارچ (۲۱ حوت) به صدای امریکا گفت: "بعد از ظهر روز گذشته محمد امین پتنگ به سربازانش می‌گوید که تسلیم شویم اما زمانی که این پیشنهادش از سوی سربازان رد می‌شود خودش پنهانی فرار می‌کند و به طالبان تسلیم می‌شود."

ولسوالی المار ولایت فاریاب حدود ۲۵ کیلومتر با مرکز این ولایت فاصله دارد و از بخش‌های ناامن این ولایت است.

XS
SM
MD
LG