لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو افزایش حملات هوايی در افغانستان را موثر می خواند


با افزایش حملات هوایی، یوناما از افزایش تلفات غیرنظامیان در اثر این حملات نیز خبر داده اند

قبل از افزایش احتمالی شمار نظامیان امریکایی در افغانستان، حملات هوایی ارتش امریکا بر مواضع داعش و طالبان در این کشور به طور قابل ملاحظه بیشتر شده است.

سال گذشته، نظامیان امریکایی در افغانستان ۱۰۷۴ حملۀ هوایی را انجام داده بودند، اما بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، از یکم جنوری تا ۲۰ اگست سال روان میلادی، شمار حملات هوایی سربازان امریکایی در افغانستان به ۲۲۴۴ حمله رسیده است.

یک سخنگوی ماموریت حمایت قاطع ناتو به صدای امریکا گفت که افزایش کنونی حملات هوایی نظامیان امریکایی در افغانستان نتیجۀ افزایش صلاحیت عملیاتی این قوا است که باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در جون ۲۰۱۶ یعنی در زمان تصدی ریاست جمهوری خود آن را منظور کرده بود.

ویلیم سالوین گفت که این افزایش صلاحیت، قوای خارجی را قادر ساخته است تا در جنگ بر ضد داعش در افغانستان دستآورد داشته و نیز همکاران افغان شان را در عملیات بر ضد شورشیان حمایت کنند.

طیاره های جنگی امریکا به تاریخ ۱۳ اپریل سال روان میلادی بزرگترین بمب را که "مادر بم ها" هم خوانده شده است بر مواضع داعش در شرق افغانستان پرتاب کردند.

تلفات غیرنظامیان

افزایش حملات هوایی اعم از حملات طیاره‌های بی پیلوت، نگرانی‌ها را در مورد افزایش میزان تلفات غیرنظامیان در آن کشور بیشتر ساخته است.

حملۀ هوایی سه شنبه شب در مرکز ولایت لوگر، به گفتۀ باشندگان محل سبب کشته شدن ۱۳ و زخمی شدن ۱۱ غیرنظامی افغان شده است، هرچند مقام‌های محلی می‌گویند که افراد کشته و زخمی شده در این حمله، همه مخالفان مسلح دولت افغانستان بودند، نه غیرنظامیان.

روز دوشنبه نیز ادعا شده بود که حملۀ هوایی در ولسوالی شیندند ولایت هرات منجر به کشته شدن ۱۶ غیرنظامی و زخمی شدن شش غیرنظامی دیگر افغان شده است. اما وزارت دفاع افغانستان با قاطعیت تمام این ادعا را رد کرد و گفت که بر اساس مدارک مستند، کشته شدگان این حمله همه "جنگجویان دشمن" بودند.

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما در گزارشی در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در شش ماه نخست سال روان، از کشته شدن ۹۵ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۳۷ غیرنظامی دیگر افغان در اثر حملات هوایی قوای افغان و نظامیان خارجی خبر داده است که در مقایسه با عین محدودۀ زمانی در سال ۲۰۱۶ افزایش تقریباً دوبرابر را نشان می دهد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG