لینک های دسترسی

Breaking News

بودجهٔ دفاعی امریکا؛ مجلس سنا ویتوی ترمپ را رد کرد


مجلس سنای امریکا روز جمعه اول جنوری (۱۲ جدی) در یک رای گیری، ویتوی رییس جمهوری به لایحهٰ بودجه دفاع ملی ایالات متحده را رد کرد.

در این نشست که به گونهٔ کم‌پیشنه‌ای در نخستین روز سال نو میلادی برگزار شد، ۸۱ سناتور به رد ویتوی دونالد ترمپ رای مثبت و ۱۳ سناتور رای منفی دادند.

این نخستین مخالفت جدی هم‌حزبی‌های رییس جمهور ترمپ در کانگرس در طول دوره چهار ساله ریاست جمهوری او بوده است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده طرح بودجۀ مصارف دفاعی ایالات متحده را که از سوی قانونگذاران هر دو حزب در کانگرس امریکا تصویب شده بود، هفتهٔ گذشته ویتو کرد و آن را "تحفه‌ای" برای چین و روسیه خواند.

بودجۀ ۷۴۰ میلیارد دالری دفاعی ایالات متحده از نگهداشت سطح قوا در سایر کشور‌ها گرفته تا سیستم‌های تسلیحاتی، امور پرسونل و افزایش سه درصدی معاشات منسوبین نظامی ایالات متحده را برای سال ۲۰۲۱ احتوا می‌کند.

آقای ترمپ پیش از تصویب این لایحه نیز تهدید کرده بود که اگر در طرح بودجۀ دفاعی مادۀ ۲۳۰ قانون ارتباطات لغو نشود، آن را ویتو خواهد کرد. این مادۀ قانون به شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی محافظت الزامی می‌دهد.

تغییر نام برخی از تاسیسات نظامی ایالات متحده نیز شامل این لایحه می‌باشد که آقای ترمپ به آن اعتراض جدی کرده است.

برخی تاسیسات نظامی ایالات متحده به نام شخصیت‌هایی یاد می‌شود که در جنگ‌های داخلی ایالات متحده دخیل بوده و در چند سال اخیر با کارکرد آنان مخالفت‌هایی تبارز کرده است.

رییس جمهور ترمپ همچنین گفته است که طرح جدید بودجۀ دفاعی، صلاحیت رییس جمهور را به صفت سرقوماندان اعلا تضعیف می‌کند. او گفت: "این مصوبه توانمندی رییس جمهور را برای خروج قوا از افغانستان، آلمان و کوریای جنوبی محدود می‌کند. این پالیسی نه تنها بد، بلکه غیرقانونی نیز است."

مجلس نمایندگان امریکا نیز پیش از این با ۳۲۲ رای موافق در برابر ۸۷ رای مخالف، روند مشابهی را برای جلوگیری از ویتوی لایحه ۷۴۰ میلیارد دلاری دفاع ملی سالانه این کشور روی دست گرفته بود.

XS
SM
MD
LG