لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت: در روز عید، از دید و بازدید اقارب و دوستان خودداری کنید


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در اکثر کروناویروس در اکثر ولایات رو به نزول نهاده است، اما گفت که دید و بازدیدها روز های عید می‌تواند افغانستان به سوی موج چهارم کروناویروس سوق دهد.

وحید مجروح، سرپرست این وزارت امروز یکشنبه ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) به خبرنگاران گفت که آمار واقعات کووید۱۹ در اکثر ولایات اندکی کاهش یافته، اما هنوز هم تهدیدها پابرجا است.

او از مردم خواست که در عید از رفتن به خانه‌های اقوام و دوستان شان خودداری کنند.

سرپرست وزارت صحت عامه، موج پنجم کروناویروس را در ایران و افزایش بیماران کووید۱۹ را در پاکستان، از تهدیدهای دیگری خواند که افغانستان را به سوی موج چهارم کووید۱۹ به پیش می‌راند.

او با اشاره به اشغال ۵۰ تا ۸۵ درصد بسترهای شفاخانه‌های کووید۱۹ در سراسر افغانستان گفت که اگر مردم در عید اضحی توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنند، وزارت صحت در موج چهارم کووید۱۹ با سیلی از بیماران وخیم و بسترهای پر شفاخانه‌ها مواجه خواهد شد.

آقای مجروج گفت: "همین لحظه ما روی آمادگی به خاطر موج چهارم کار می‌کنیم تا به قلت بستر و اکسیجن مواجه نشویم."

این مقام وزارت صحت افغانستان گفت که این کشور در حالی بیرون شدن از چنگ موج سوم کروناویروس است.

او افزود: "ما از قله در اکثر ولایات گذشتیم، آرام آرام مسیر نزولی را می‌پیماییم، حساس‌ترین مرحله، مرحله‌ای است که شما از قله می‌گذرید و سیر نزولی را می‌پیمایید، کوچکترین اشتباه یک قله دیگر را ایجاد می‌کند."

آقای مجروح فرارسیدن عید اضحی، ازدحام در شهرهای بزرگ افغانستان و رعایت‌نشدن پیشنهادهای این وزارت مبنی بر بسته‌شدن حوض‌های آب‌بازی، سوناها، هوتل‌های عروسی و حمام‌ها را تهدیدی جدی در برابر تلاش‌های این وزارت علیه موج سوم کروناویروس بیان کرد.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده گزارش داده که تا روز یکشنبه ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) در سراسر جهان بیش از ۱۹۰ میلیون نفر به کروناویروس مبتلا شده که از این میان بیش از چهارمیلیون و ۸۲هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG