لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت ۱۲۲۶ واقعه؛ کروناویروس در ۳۳ ولایت افغانستان شیوع یافت


وزارت صحت عامه افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۳ نمونه مشکوک کروناویروس را در لابرتوارها آزمایش کرده که نتیجه ۵۰ مورد آن مثبت بوده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان روز پنجشنبه ۲۳ اپریل (۴ ثور) در مراسم تسلیم‌دهی کمک‌های صحی چین در کابل به خبرنگاران گفت که از جملۀ واقعات جدید، بیشترین آن در هرات است که به ۲۱ واقعه می‌رسد.

همچنان ۱۵ مورد در کندز، شش واقعه در کابل، چهار در لوگر، دو پنجشیر و دو واقعه دیگر نیز در تخار و جوزجان ثبت شده است.

آقای فیروز گفت: "۱۲۲۶ کیس مثبت موجود است...در حدود ۱۷۷ واقعه ما کاملاً شفایاب شده خانه‌های شان رفته، متاسفانه در این مدت ۴۰ واقعه فوتی را هم داشتیم".

آمار وزارت صحت نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد مرگ و میر کروناویروس در افغانستان ثبت نشده؛ اما ده بیمار در هرات دوباره سلامتی شان به دست آورده اند.

بر بنیاد معلومات وزارت صحت، تا اکنون تنها در ولایت نورستان هیچ واقعه مثبت کروناویروس ثبت نشده است.

از سویی هم، داکتر فهیم شریف‌یار، یکی از مسوولان مرکز درمان کووید-۱۹ در مزارشریف به صدای امریکا گفت که ۵۵۰ بسته تشخیص کروناویروس برای ۹ ولایت شمال و شمال‌شرق رسیده است.

دو روز پیش مقام‌های صحت عامه در بلخ گفته بودند که در پی ختم بسته‌های تشخیص بیماری کووید-۱۹ روند نمونه‌گیری واقعات مشکوک در این ولایت متوقف شده است.

طرح حکومت افغانستان

حکومت افغانستان برای مدیریت بحران کروناویروس طرحی را ساخته و ارگ در اعلامیه‌ای گفته که رییس جمهور از طریق ویدیو کنفرانس این طرح را با با سفیران کشورهای خارجی و نهادهای کمک‌کننده شریک ساخته است.

بر بنیاد اعلامیه‌ای ارگ، آقای غنی هدف اساسی طرح مبارزه با کرونا را رسیدگی به مردم با استفاده از تمام امکانات و ظرفیت حکومت خوانده است.

او گفته است که پنج توقع عمده مردم از حکومت در این طرح جا داده شده است: "سرمایه گذاری بالای یک سیستم صحی کارا؛ از امنیت بشری تا کار در مقابل پول و یا غذا برای مردم جامعه؛ محافظت اجتماعی آنانی که در معرض خطر به اثر شیوع ویروس کرونا قرار دارند".

کاهش و به حداقل رساندن خطرات و تاثیرات اقتصادی، اقدام در راستای مهار و پیشگیری شیوع ویروس کرونا، تسریع مراحل تدارکاتی خاص، انسجام کمک‌های خارجی، و ایجاد زمینه‌های لازم آگاهی در سطح جامعه، از مراحل این طرح گفته شده است.

بر بنیاد اعلامیه ارگ، سفیران از این طرح اعلام حمایت کرده و گفته اند که در بخش مالی و تخنیکی به افغانستان کمک خواهند کرد. قرار است که این کمک‌ها از طریق حکومت و ملل متحد مصرف شوند.

کروناویروس برای نخستین بار در ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت.

بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده امریکا، این ویروس در ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان تا صبح پنجشنبه ۲۳ اپریل (۴ ثور) جان بیش از ۱۸۳ هزار تن را گرفته و اضافه از دومیلیون و ۶۳۰ هزار نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG