لینک های دسترسی

Breaking News

شمار مبتلایان کروناویروس در افغانستان از مرز۱۷۰۰ گذشت


وزارت صحت افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۶۰۴ نمونۀ‌ مشکوک کروناویروس در لابراتوارهای این وزارت مورد آزمایش قرار گرفته است که ۱۷۲ واقعه آن مثبت شناسایی شده است.

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی این وزارت روز دوشنبه ۲۷ اپریل (هشتم ثور) به خبرنگاران گفت که با ثبت این واقعات، شمار مجموعی مبتلایان این ویروس در افغانستان به ۱۷۰۳ نفر رسیده است.

آز آغاز ثبت واقعات مثبت کروناویروس در افغانستان این بیشترین ارقامی است که در ۲۴ ساعت در این کشور به ثبت می‌رسد.

بر اساس معلومات وزارت صحت ۳۴ واقعه در بلخ، ۳۳ واقعه در هرات، ۲۷ واقعه در کابل، ۲۱ واقعه در قندهار، هشت واقعه در پکتیا، هشت واقعه در بغلان، هفت واقعه در کندز، پنج واقعه در سرپل، پنج واقعه در غور، چهار واقعه در سمنگان، چهار واقعه در نیمروز، سه واقعه در فاریاب، سه واقعه در ننگرهار، سه واقعه در لغمان، سه واقعه در خوست، دو واقعه در هلمند و دو واقعۀ دیگر در ولایت‌های پکتیکا و پنجشیر ثبت شده است.

به گفته سخنگوی وزارت صحت تا اکنون ۱۵۸تن به شمول داکتران، پرستار و کارمندان اداری این وزارت مبتلا به بیماری کووید۱۹ شده اند.

او همچنان گفت که تنها در یک روز گذشته، دو نفر در هرات، دو تن در بلخ و سه تن دیگر در ولایت‌های سمنگان، کنر و قندهار به اثر بیماری کووید۱۹ جان باخته که با این حساب، شمار مجموعی قربانیان این ویروس به ۵۷ مورد رسیده است.

آقای مایار از افزایش شمار واقعات مثبت بیماری کووید۱۹در روزهای پیش رو نیز هشدار داد و از مردم خواست که به توصیه‌های وزارت صحت توجه کرده و در صورت که کار ضروری ندارند، از خانه‌های شان بیرون نشوند.

کروناویروس برای نخستین بار در ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت.

بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده امریکا، این ویروس در ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان تا صبح روز دو شنبه ۲۷ اپریل (هشتم ثور) جان بیش از ۲۰۶ هزار تن را گرفته و اضافه از دومیلیون و ۹۸۰ هزار نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG