لینک های دسترسی

Breaking News

واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان رو به کاهش است – عثمانی


سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان از کاهش واقعات مثبت کروناویروس در این کشور خبر داده و می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۰۹ واقعۀ جدید در ۱۷ ولایت ثبت شده است.

احمدجواد عثمانی، سرپرست این وزارت روز یکشنبه ۲۱ جون (اول سرطان) به خبرنگاران گفت که در یک روز گذشته ۱۲ نفر در اثر این ویروس در ولایت‌های غزنی، قندهار، ننگرهار و زابل جان باخته اند که با این حساب، رقم مجموعی مرگ و میر ناشی از بیماری کووید۱۹ در افغانستان به ۵۸۱ تن رسیده است.

آقای عثمانی همچنان گفت که تا اکنون ۲۸ هزار و ۸۳۳ نفر در سراسر این کشور به کروناویروس مبتلا شده اند که از این میان، ۸۷۸۴ تن آنان دوباره بهبود یافته اند.

او افزود: "از نظر اعراض و اعلایم کلنیکی که در بین جامعه و در سطح کلنیک‌ها و مراکز در سراسر افغانستان دیده می‌شود، گمان به این زده می‌شود که تعداد واقعات کروناویروس در حالتی رسیده که آهسته آهسته در حال کم شدن است."

این در حالی است که آقای عثمانی دیروز گفت که بیماری کووید۱۹ در این کشور به "اوج" آن رسیده و این وضعیت احتمال دارد تا دو ماه دیگر ادامه یابد.

اما سرپرست وزارت صحت از شهروندان افغانستان خواست که توصیه‌های صحی را جهت جلوگیری از مبتلا شدن به کووید۱۹ رعایت کنند تا گردش ویروس در جامعه نیز کاهش یابد.

آقای عثمانی گفت که برای توزیع تجهیزات طبی، داروها و وسایل محافظتی در مراکز و شفاخانه‌ها، سیستم "شفاف و حسابده" را ایجاد کرده اند.

کروناویروس برای نخستین بار در دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح یکشنبه ۲۱ جون (اول سرطان) این ویروس در سراسر جهان جان ۴۶۴ هزار و ۷۱۴ نفر را گرفته و بیش از هشت میلیون و ۸۰۸ هزار نفر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG