لینک های دسترسی

Breaking News

جلوگیری از گسترش کروناویروس؛ افغانستان رفت و آمد را با ایران متوقف کرد


حکومت افغانستان به هدف جلوگیری از گسترش کروناویروس هر گونه رفت و آمد هوایی و زمینی را با ایران به گونۀ موقت متوقف کرده است.

این در حالی است که سه واقعۀ مشکوک کروناویروس در ولایت هرات ثبت شده است که به گفتۀ مقام‌های افغان این افراد به تازگی از شهر قم ایران به افغانستان برگشته بودند.

به گفتۀ مقام‌های ایرانی تا کنون هشت نفر در اثر ابتلا به کروناویروس در ایران درگذشته و نیز ۴۳ واقعۀ مثبت این بیماری در شهرهای مختلف آن کشور به شمول قم و تهران ثبت شده است.

شورای امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه ۲۳ فبروری (چهارم حوت) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که به هدف مبارزه با کروناویروس، واردات مرغ و تخم مرغ نیز از ایران و پاکستان متوقف شود.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ افغانستان در جلسۀ شورای امنیت ملی آن کشور گفته است که تا کنون هیچ واقعۀ کروناویروس در افغانستان ثبت نشده است، اما به گفتۀ وی آمادگی‌های لازم برای تشخیص بیماران، قرنطین و درمان آنان در مرکز و ولایات روی دست گرفته شده است.

وزیر صحت عامۀ افغانستان گفته است که برای مبارزۀ موثر با این ویروس باید آگاهی‌دهی از طریق رسانه‌ها، شبکه‌های جامعۀ مدنی و عالمانی دینی افزایش یابد و به مردم تفهیم شود که روزانه چندین بار دستان خویش را با صابون شسته، همیشه از ماسک استفاده کرده و از تجمعات غیرضروری خودداری کنند، زیرا این ویروس از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال است.

در نشست شورای امنیت ملی افغانستان تصمیم گرفته شده است تا وزارت‌های مالیه و داخلۀ آن کشور برای جلوگیری از قاچاق ماسک، فعالیت‌های خویش را چند برابر ساخته و نیز برای نیازمندی‌های احتمالی، یک مقدار پول را در خزانۀ دولت ذخیره کنند.

همچنان در این نشست به وزارت خارجۀ افغانستان سفارش شده است تا خدمات قونسلی را در ایران محدود کرده و از مقام‌های ایرانی تقاضا شود تا روند اخراج اجباری افغان‌ها را متوقف کنند.

پاکستان، عراق و ترکیه نیز پس از شیوع کروناویروس در ایران، مرزهای خود را با این کشور بستند.

کروناویروس که اواخر سال گذشتۀ میلادی از شهر ووهان چین منشه گرفته است، تا کنون جان بیش از ۲۴۴۰ نفر را گرفته و بیش از ۸۰ هزار نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG