لینک های دسترسی

Breaking News

روزانه تا هشت میلیون دالر عواید ملی افغانستان ضایع می‌شود - پاینده


وزارت مالیۀ افغانستان می‌گوید که به دلیل فساد گسترده و مداخله در گمرک‌ها، روزانه تا هشت میلیون دالر عواید این کشور جمع‌آوری نمی‌شود.

محمد خالد پاینده، سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان روز چهارشنبه ۱۹ می (۲۹ ثور) در جلسۀ استجوابیۀ ولسی جرگه گفت که به شمول مقامات و مامورین گمرک، حلقات مختلف دولتی و غیردولتی در ضایع‌کردن عواید دست دارند.

آقای پاینده گفت: "تخمین من این است که هفت تا هشت میلیون دالر روزانه از عواید که چیزی باید جمع شود، جمع نمی‌شود. اینکه چرا جمع نمی‌شود، چند دلیل عمده دارد. یکی تبانی کارمندان با کمیشن‌کاران، با کسانی که در ولایت‌ها در مراتب (مناصب) مختلف کار می‌کنند. متاسفانه بعضاً والی، قوماندان امنیه، کمیسار...".

پیش از این، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته بود که کم از کم ۵۰ درصد عواید این کشور دزدی می‌شود.

آقای غنی از جوانان خواسته بود که برای جلوگیری از دزدی‌شدن عواید طرح‌های شان را با وزارت مالیه شریک کنند.

همچنان سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان در ولسی جرگه گفت که برای جلوگیری از ضایع‌شدن عواید تا اکنون شش مقام بلندپایه را در گمرک‌های ننگرهار و قندهار برکنار کرده است.

او گفت که در سایر ولایات پس از بررسی و تحقیق، افراد مفسد از گمرک‌ها سبکدوش خواهند شد.

وزارت مالیۀ افغانستان، جمع‌آوری عواید کمرگ‌ها را امسال ۱۰۱ میلیارد افغانی هدف تعیین کرده است که به گفتۀ آقای پاینده تا اکنون ۳۹ میلیارد افغانی جمع‌آوری شده است.

افغانستان در سال روان مالی، ۲۱۶ میلیارد افغانی را برای جمع‌آوری عواید ملی، هدف تعیین کرده است. سال گذشته این رقم ۲۰۸ میلیارد افغانی تعیین شده بود، اما افغانستان به دلیل شیوع کروناویروس نتوانست به هدف تعیین‌شده برسد و ۱۷۴ میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری کرد.

XS
SM
MD
LG