لینک های دسترسی

Breaking News

پولیس زن: قوماندان امینۀ کجران بر من تجاوز جنسی کرده است


یک سرباز پولیس زن در ولایت دایکندی ادعا کرده که قوماندان امینۀ ولسوالی کجران با زور و تهدید بر او تجازو جنسی کرده است.

این سرباز پولیس که مومنه نام دارد، مدعی است که محمد خان بلوچ، قوماندان امینۀ ولسوالی کجران، ابتدا او را برای هم بستر شدن با احمد تنوری، مدیر تامینات قوماندانی امینۀ ولایت دایکندی معرفی کرده بود.

مومنه در یک مصاحبه با رادیو آشنا – صدای امریکا گفته است که به تاریخ پانزدهم سنبله، مدیر تأمینات قوماندانی امینۀ دایکندی برای نظارت به ولسوالی کجران این ولایت آمده بود.

مومنه گفته است که یک روز بعد، محمدخان بلوچ به محافظینش دستور داد که او را نزد مدیر تأمینات ببرند و می افزاید که "ساعت یک بجه شب شد، محافظان قوماندان امنیه ولسوالی کجران پشت خانه ما آمد و من را به شعبه قوماندان برد و من را لت و کوب کرد. موبایلم را گرفت پس از آن بالایم تجاوز کرد".

خانم مومنه میگوید که پس از حدود ۲۵ روز، به شکایت او در قوماندانی امینۀ دایکندی و سایر نهادها رسیدگی نشده است.

این سرباز پولیس که اکنون به نیلی مرکز دایکندی آمده است، خواهان تأمین عدالت بوده و از نهادهای مسؤل حکومتی و کمیسیون حقوق بشر میخواهد که به قضیه اش رسیدگی جدی صورت بگیرد.

باوجود تلاش های پیهم، گزارشگر صدای امریکا مؤفق به تماس با قوماندان امنیۀولسوالی کجران نشده است.

اما سمونیار نقیب ‌الله، آمر امنیت قوماندان امینۀ دایکندی گفته است که "قضیه تحت بررسی مدیریت جنایی ما قرار دارد. متأسفانه نفس قضیه چیزی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، چنین نیست. اما ما واقعیت و غیرواقعیت این موضوع را تأئید و یا رد کرده نمیتوانیم و قضیه تحت بررسی جدی قرار دارد".

اما مبارک رضایی، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در دایکندی، ضمن تائید ادعای این پولیس زن، به صدای امریکا گفته است که "این سرباز پولیس زن برای ما عریضه آورده بود، اما دو روز بعد عریضه خود را پس گرفت".

در عین حال، مسؤلین ریاست امور زنان ولایت دایکندی گفته اند که آنان در تلاش اند تا به صورت جدی به این قضیه رسیدگی شود.

حدود یک ونیم سال قبل، قوماندان امینۀ ولسوالی کیتی این ولایت نیز بر یک زن محبوس تجاوز کرده بود.

به گفتۀ قوماندانی امینۀ دایکندی، دوسیه زن محبوس مورد پیگرد قرار گرفته و شخص متجاوز به ١٧ سال حبس محکوم و زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG