لینک های دسترسی

Breaking News

مشاغل پر سر و صدا، خواب شبانه را بر هم می‌زند – پژوهش


گذشتاندن روز در ماحول پر سر و صدا ممکن سبب ایجاد فشارهای عصبی شود که به ربودن یا هم کاهش کیفیت خواب بیانجامد.

پژوهشگران گفته اند که کارکردن در محیط پر سر و صدای شغلی سبب بلند رفتن فشار خون و ترشح مقدار بلند هورمون کورتیزول در ساعات پس از کار‌ می‌شود.

افزایش هورمون کورتیزول که منجر به بلند رفتن استرس یا فشار عصبی یا روحی می‌شود، بر اساس یافته های جدید، آرامش خواب شبانه را برهم می‌زند.

دانشمندان در پوهنتون ملی چنگ کونگ تایوان در این پژوهش عین کارگران را در محیط های پر سر و صدا مثل آشپزخانه ها و مراکز تولیدی و محیط نسبتاً آرام و بی سر و صدای کاری مثل دفتر و کتابخانه مورد مطالعه قرار دادند.

افزون بر سنجش زمانی که کارگران در محیط پر سر و صدا سپری می‌کردند، دانشمندان واکنش سیستم عصبی، سطوح کورتیزول خون آنان را در ساعات پس از کار و کیفیت خواب شبانۀ شان را نیز آزمایش می‌کردند.

بر اساس یافته های این پژوهش که در ژورنال طبی خواب نشر شد، کارکردن در محیط پر سر و صدا سبب کوتاه شدن زمان خواب شبانه و نیز خراب شدن کیفیت مراحل مختلف خواب شد.

دانشمندان توصیه می کنند که برای جلوگیری از این مشکل و داشتن خواب با کیفیت، کسانیکه به کارهایی پر سر و صدا اشتغال دارند، باید در جریان کار از وسایلی چون گوشکی برای کاهش شدت صدا استفاده کنند.

رویندرا کیوال، داکتر در انستیتیوت آموزشی و تحقیقاتی طبی چاندیگر هند، به خبرگزاری رویترز گفته است که برای صحت خوب به خواب خوب نیاز است و به گفتۀ وی خواب خراب و بی کیفیت نظم روزانۀ بدن را برهم زده و در دراز مدت می تواند منجر به تاثیرات زیانبار نه تنها بر گوش‌ها بلکه بر تمام بدن شود.

XS
SM
MD
LG