لینک های دسترسی

Breaking News

دنمارک: نیاز به احیای روابط با متحدین خود نداریم


صدراعظم دنمارک به دنبال گزارش ها مبنی بر جاسوسی ایالات متحده بر مقامات بلند پایه کشورهای اروپایی از طریق کیبل‌های معلوماتی دنمارک، می‌گوید که فکر نمی‌کند کشورش نیاز به احیای روابط با متحدان خود ازجمله فرانسه و آلمان داشته باشد.

مت فردریکسن، صدراعظم دنمارک گفت: "من فکر نمی کنم که نیاز به احیای روابط با فرانسه یا آلمان به درستی بیان شده باشد. ما در حال گفتگو استیم و در موضوعات استخباراتی نیز [گفتگو] داریم. "

رسانهٔ دولتی دنمارک گزارش داده است که ادارهٔ امنیت ملی ایالات متحده با استفاده از مشارکت واحد استخباراتی خارجی دنمارک بر مقامات بلند پایهٔ کشورهای همسایه، به شمول انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان جاسوسی کرده است.

دنمارک میزبان مراکز متعدد کیبل‌های زیردریایی انترنتی دو جانبه با سویدن، ناروی، آلمان، هالند و بریتانیا است.

خانم فردریکسن با تکرار بیانیه وزیر دفاع این کشور، به خبرگزاری رویترز گفت: "نباید نظارت سیستماتیک بر متحدان داشته باشیم."

تراین برامسن،‌ وزیر دفاع دنمارک نیز پیش از این گفته بود که استراق سمع متحدین نزدیک به گونهٔ سیستماتیک غیرقابل پذیرش است.

در همین حال واشنگتن روز سه شنبه اول جون گفت برای حل هر گونه پرسش در مورد مسایل امنیتی با متحدان و شرکای اروپایی کار خواهد کرد.

امانویل ماکرون، رییس جمهور فرانسه و انگلا مرکل گفته اند که استراق سمع متحدان قابل قبول نیست و فرانسه و آلمان هر دو به دنبال وضاحت کامل آنچه اتفاق افتاده، استند.

براساس تحقیقاتی که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ را تحت پوشش قرار داده، ادارهٔ‌ امنیت ملی امریکا از اطلاعات دنمارک برای جاسوسی بر مقامات ارشد سویدن،‌ ناوری، فرانسه و آلمان استفاده کرده است که فرانک والتر شتاین‌مایر وزیر خارجه و پییر شانبک، رهبر مخالف سیاسی آلمان نیز در آن شامل اند.

تحقیقات داخلی در ادارهٔ خدمات استخبارات دفاعی دنمارک در سال ۲۰۱۴ پس از آن آغاز شد که ادوارد سنودن، مامور ادارهٔ امنیت ملی امریکا روند چگونگی کار این اداره را فاش کرد. او پس از فاش کردن معلومات سری ادارهٔ امنیت ملی در سال ۲۰۱۳ از امریکا فرار کرد و روسیه برایش پناهندگی داد.

دنمارک سال گذشته گفت که در این خصوص تحقیقات را آغاز می‌کند. انتظار می‌رود که نتیجهٔ این تحقیقات در اواخر سال جاری نشر شود.

XS
SM
MD
LG