لینک های دسترسی

Breaking News

اتهام جاسوسی امریکا بر مقامات سایر کشورها 


رسانهٔ دولتی دنمارک گزارش داده است که ادارهٔ امنیت ملی ایالات متحده با استفاده از مشارکت واحد استخباراتی خارجی دنمارک بر مقامات بلند پایهٔ کشورهای همسایه، به شمول انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان جاسوسی کرده است.

این رسانهٔ دنمارکی گزارش داده است که این یافته‌ها در نتیجهٔ تحقیقات داخلی سال ۲۰۱۵ خدمات استخبارات دفاعی دنمارک در مورد نقش ادارهٔ‌ امنیت ملی امریکا در این مشارکت به دست آمده است.

رادیو تلویزیون دولتی دنمارک از نه منبع یاد‌آوری کرده است که به این تحقیقات دسترسی داشتند،‌ اما نامی از آنان نبرده است.

براساس تحقیقاتی که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ را تحت پوشش قرار داده، ادارهٔ‌ امنیت ملی امریکا از اطلاعات دنمارک برای جاسوسی بر مقامات ارشد سویدن،‌ ناوری، فرانسه و آلمان استفاده کرده است که فرانک والتر شتاین‌مایر وزیر خارجه و پییر شانبک، رهبر مخالف سیاسی آلمان نیز در آن شامل اند.

این رسانه گزارش داده است که سخنگوی خانم مرکل گفته است که در مورد این اتهامات از طریق خبرنگاران آگاهی حاصل کرده اند و نخواست در این خصوص اظهار نظر کند.

تراین برامسن،‌ وزیر دفاع دنمارک نیز نخواست به گفته‌ٔ او در مورد "گمانه‌زنی‌ها" پیرامون موضوعات استخباراتی در رسانه‌ها صحبت کند.

با آنهم او به خبرگزاری رویترز گفته است که استراق سمع متحدین نزدیک به گونهٔ سیستماتیک غیرقابل پذیرش است. اما سخنگوی خدمات استخبارات دفاعی دنمارک در این مورد صحبت نکرده است.

ادارهٔ امنیت ملی و دفتر رییس استخبارات ملی امریکا از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده اند.

دنمارک میزبان مراکز متعدد کیبل‌های زیردریایی انترنتی دو جانبه با سویدن، ناروی، آلمان، هالند و بریتانیا است.

تحقیقات داخلی در ادارهٔ خدمات استخبارات دفاعی دنمارک در سال ۲۰۱۴ پس از آن آغاز شد که ادوارد سنودن، مامور ادارهٔ امنیت ملی امریکا روند چگونگی کار این اداره را فاش کرد. او پس از فاش کردن معلومات سری ادارهٔ امنیت ملی در سال ۲۰۱۳ از امریکا فرار کرد و روسیه برایش پناهندگی داد.

وزارت دفاع سویدن گفته است که این اتهامات را جدی می‌گیرد. فرانسه نیز گفته است که اگر این گزارش رسانهٔ دنمارکی تایید شود، این یک موضوع جدی خواهد بود.

دنمارک سال گذشته گفت که در این خصوص تحقیقات را آغاز می‌کند. انتظار می‌رود که نتیجهٔ این تحقیقات در اواخر سال جاری نشر شود.

XS
SM
MD
LG