لینک های دسترسی

Breaking News

 درگیری ها میان نیروهای اسراییلی و تندروان فلسطینی در غزه ۲۸ کشته برجا گذاشت


نوار غزه

درگیری‌ها میان تندروان "گروه جهاد اسلامی فلسطین" و نیروهای اسراییلی در نوار غزه که امروز پنجشنبه،‌ ۱۱ می (۲۱ ثور) وارد سومین روز شد، تا اکنون ۲۸ کشته برجا گذاشته است.

بر اساس گزارش ها، در نتیجه حملات هوایی اسراییل بر نوار غزه، بشمول افراد ملکی و کودکان، تعدادی از تندروان فلسطینی کشته شده اند. تندروان گروه "جهاد اسلامی فلسطین" در نخستین واکنش به حملات هوایی اسراییل، حدود ۵۰۰ راکت را به سمت اسراییل پرتاب کردند که به گفته مقامات اسراییلی در نتیجه آن یکتن از شهروندان این کشور کشته شده است.

اردوی اسراییل در بیانیه گفته است که از جمع راکت های پرتاب شده، ۳۶۸ فیر آن داخل حریم این کشور شدند،‌ در حالیکه ۱۵۴ راکت دیگر آن پیش از ورود به خاک اسراییل خنثی شد.

در نوار غزه فروشگاه ها بسته، جاده ها خالی و برخی از ساختمان ها تخریب شده اند. در عین حال در فضای غزه طیاره های اسراییلی در حال پرواز اند.

از جانب دیگر، "گروه جهاد اسلامی فلسطین" گفته است که در حملات اسراییل چهار تن از قومندانان این گروه کشته شده اند. همچنان جبهه آزادی بخش فلسطین از کشته شدن چهار جنگجو اش خبر داده است.

بینیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل گفت: "ما به تروریستان و حامیان آنها می گوییم: شما را در هر جا میبینیم. پنهان شده نمی توانید. وقت و زمان هدف قراردادن شما را ما تعیین می‌کنیم."

ماموم رادی، باشندۀ نوار غزه گفت: "آرزمندیم که هرچه زودتر این درگیری ها پایان یابد، اما از گرفتن انتقام خون شهدا حمایت می‌کنیم. این اردوی اسراییل بود که صبح زود رهبر گروه جهاد اسلامی را هدف قرار داد. اینها آرامش را نمی خواهند."

مریم یکتن از باشندگان اشکیلون در اسرائیل گفت که یکی از راکت های پرتاب شده از نوار غزه یک ترمیمگاه و خانه مسکونی او را تخریب کرده است. او به آژانس خبری فرانس پرس گفت:" چره های این راکت به در و دیوار خانه فرو رفتند. همچنان حین اصابت راکت، خانه ما تکان شدید خورد، همه شیشه ها شکستند و دیوار آن فرو ریخت."

این در حالی است که مصر تلاش ها را برای برقراری آتش‌بس آغاز کرده است. همچنان فرانسه، آلمان، اردن و مصر خواهان پایان فوری این درگیرها شده اند.

انالین بیربوک، زیر امور خارجه آلمان، در این مورد گفت:" خونریزی باید فوراً متوقف شود."

شماری از منابع گروه جهاد اسلامی به خبرگزاری فرانس پرس گفته اند که محمد الهندی، یکتن از سیاستمداران بلند پایۀ این گروه، برای ملاقات با مسوولین استخبارات مصر، راهی آن کشور می‌شود.

در عین حال یک مقام مصری گفته است که یک هیات این کشور به اسراییل می‌رود تا روی موضوع آتش بس در نوار غزه با مقامات این کشور صحبت کند.

این در حالیست که اسراییل نیز تلاش های مصر را در راه پایان دادن به جنگ و ایجاد زمینه افهام و تفهیم میان جناح های درگیر تایید کرده است.‌

XS
SM
MD
LG