لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری‌ها برای آزادی زندانیان گروه داعش در سوریه ۷۰ کشته برجا گذاشته است


زندانیان فراری که توسط نیروهای کرد دوباره دستگیر شده اند

درگیری‌های که بین نیروهای به رهبری کردها و جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای سومین روز متوالی در اطراف زندانی در شمال شرق سوریه ادامه دارد، بیش از ۷۰ کشته بر جا گذاشته است. در این زندان هزاران عضو مظنون داعش نگهداری می‌شوند.

حمله به زندان "غویران" در شمال شهر حسکه یکی از مهم ترین حملات داعش از زمان اعلام شکست "خلافت" خود خواندهٔ این گروه در سوریه در حدود سه سال پیش است.

رامی عبدالرحمن، رییس دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت:" تاکنون در این خشونت‌ها کم از کم ۲۸ تن از نیروهای امنیتی کرد، پنج غیر نظامی و ۴۵ عضو گروه داعش کشته شده اند. "

گروه ناظر حقوق بشر سوریه گفته است که داعش به تاریخ ۲۰ جنوری به این زندان که حدود ۳۵۰۰ نفر از افراد مظنون به عضویت و رهبران این گروه در آن جا نگهداری می‌شوند، حمله کرد.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه همچنین افزوده که صدها زندانی فراری توسط نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها که کنترول این زندان را در اختیار دارند، دستگیر شده‌اند اما ده‌ها تن دیگر فرار کرده اند.

داعش در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری اعماق منتشر شده، گفته است که هدف از این حمله "آزادی زندانیان" است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثریت کردها استند، روز شنبه اعلام کردند که با کمک متحدان ایتلاف و نیروهای امنیتی داخلی کرد به "عملیات برای تامین امنیت در شهر حسکه و اطراف زندان غویران" ادامه می‌دهند.

به گفته مقامات کرد بیش از ۱۲ هزار مظنون به عضویت داعش از بیش از ۵۰ کشور در شماری از زندان هایی که تحت کنترول کردها زندانی اند.

جنگجویان کرد سوریه متحدین ایتلاف به رهبری ایالات متحده اند که پس از شکست تندروان داعش در عراق و سوریه یک‌-سوم حصه قلمرو آنان را تصرف کردند.

پس از شکست داعش، شورشیان کردی ادارهٔ خود مختار خود را در شمالشرق سوریه ایجاد کرده اند، جاییکه هنوز هم شماری اندکی قوای ایالات متحده مستقر است.

داعش اکنون مخفیانه در عراق و سوریه عملیات‌های کوچک و متوسط را انجام می‌دهد.

سازمان ملل متحد تخمین کرده است که ده هزار نیروی داعش در عراق و سوریه حضور دارند.

XS
SM
MD
LG