لینک های دسترسی

Breaking News

لاینز به شورای امنیت ملی ملل متحد: رنج افغان‌ها باید پایان یابد 


نمایندهٔ‌ ویژهٔ ملل متحد برای افغانستان امروز ۲۳ مارچ (سوم حمل) در شورای امنیت ملل متحد گفت که مردم افغانستان صلح می‌خواهند و کشتار، آوارگی و رنج آنان باید پایان یابد.

دیبرا لاینز گفت که مذاکرات صلح دوحه کند شده است و افغان‌ها و شرکای بین الملی شان ستوه خویش را از عدم نتایج واقعی و در مخالفت با خشونت‌ مفرط در سراسر آن کشور ابراز داشته اند.

او گفت که شماری از کشورها در مذاکرات مسکو نقش سازندهٔ را بازی کردند و مذاکرات ترکیه به تقاضای امریکا ابتکار دیگری در راستای پیشرفت‌های صلح افغانستان است. اما او افزود که این ابتکارات باید منسجم و متمرکز باشد و مذاکرات صلح دوحه را تقویت کند نه اینکه ضعیف سازد.

او ضمن تاکید بر این که مذاکرات صلح افغانستان یک روند مغلق است گفت که اختلاف‌نظر عمیقی میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در خصوص نظام آینده این کشور وجود دارد.

خانم لاینز اضافه کرد که برای پایداری روند صلح افغانستان، جوانب درگیر نباید به گذشته ببینند و در هر گونه توافق صلح نظر و نگرانی تمام افغان‌ها باید دخیل باشد نه چند تن از شخصیت‌های سرشناس.

او همچنان بر نقش زنان در مذاکرات و آیندهٔ افغانستان تاکید کرد.

نمایندهٔ ویژهٔ منشی عمومی ملل متحد گفت که بیش از ۴۰ در صد جمعیت افغانستان در وضعیت بحرانی زیست دارند.

او گفت در حالی که مردم افغانستان با بحران بشری مواجه اند، برای جلوگیری از عقب ماندن بیشتر آنان به حمایت زیادتر نیاز است.

خانم لاینز علاوه کرد که خشونت‌ها باید در افغانستان کاهش و دسترسی کارمندان بشری به تمام ساحات افزایش یابد. او افزود که ملل متحد به کمک‌‌های مالی بیشتر نیاز دارد و به تمام سازمان های غیر انتفاعی باید اجازه داده شود به کار شان ادامه دهند و از هیچ جانب تهدید و هدف قرار داده نشوند.

او گفت که وضعیت افغانستان به همهٔ جهان تاثیرگذار است.

نمایندهٔ منشی عمومی ملل متحد به کشت کوکنار در افغانستان اشاره کرد و گفت که تنها در سال گذشته ۳۳ در صد افزایش یافته است؛ تجارت غیر قانونی که بیشتر گروه‌های دهشت افگنی مانند القاعده از آن سود می‌برند.

دیبرا لاینز افزود که تا اکنون میسر آیندهٔ افغانستان واضح نیست و همه به سوی یک زمان نامعلوم و دشوار در حرکت اند.

او تعهد کرد که به کارش با تمامی شرکا، به شمول حکومت افغانستان، گروه طالبان، رهبران اجتماعی، شرکای منطقوی و بین المللی برای دست‌یابی به یک روند منسجم برای صلح کار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG