لینک های دسترسی

Breaking News

ژان آرنولت نمایندهٔ خصوصی گوتیرش در افغانستان تعیین شد


ژان آرنولت، دپلومات فرانسوی به عنوان نمایندهٔ خصوصی‌ سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان و منطقه گماشته شد.

ملل متحد در اعلامیه‌ای گفته است که سرمنشی این سازمان، از آقای آرنولت خواسته است برای دستیابی به یک راه حل سیاسی به جنگ افغانستان، با هیات معاونت ملل متحد در این کشور (یوناما) و شرکای منطقه‌ای همکاری کند.

استیفن دوجاریک، سخنگوی سرمنشی ملل متحد روز گذشته در پاسخ به خبرنگاران گفت که انتصاب نمایندهٔ خصوصی در امور افغانستان و مسایل منطقه‌ای، بیانگر تداوم تعهد سازمان ملل متحد در حل مسالمت‌آمیز منازعۀ افغانستان است.

او افزود که آقای آرنولت، با دیبرا لاینز، رییس یوناما برای حمایت از روند صلح و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای طبق دستورالعمل ملل متحد از نزدیک کار خواهد کرد.

سخنگوی سرمنشی ملل متحد افزود که آقای آرنولت تجربه زیاد در زمینۀ دپلوماسی با تمرکز بر استقرار صلح و میانجی‌گیری، دانش منطقه‌ای و سابقه ماموریت ملل متحد را در افریقا، اروپا، امریکای لاتین و آسیا، به شمول افغانستان دارد.

حکومت افغانستان از این اقدام سرمنشی ملل متحد استقبال کرده است.

ارگ در اعلامیه‌ای به نقل از محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نگاشته که گفته است این اقدام نشان می‌دهد که افغانستان هنوز هم در محراق توجه جهان قرار دارد.

پیش از این، ایالات متحده از سرمنشی ملل متحد خواسته بود که برای افزایش نقش این سازمان در روند صلح افغانستان یک نماینده تعیین کند تا با زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان و نمایندگان سایر کشورها برای افغانستان، در بخش صلح همکاری کند.

ژان آرنولت، پس از سقوط رژیم طالبان به حیث رییس یوناما و معاون این دفتر در افغانستان کار کرده است.

همچنان پیش از این آقای آرنولت، نماینده سرمنشی ملل متحد در مذاکرات صلح کولمبیا، نماینده ویژه در آن کشور و نماینده خصوصی سرمنشی ملل متحد برای بولیویا ایفای وظیفه کرده است.

XS
SM
MD
LG