لینک های دسترسی

Breaking News

تحرکات نظامیان امریکایی برای ۶۰ روز متوقف می‌شود


وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد که به منظور مقابله با شیوع کروناویروس، تمام سفرهای نظامیان امریکایی به خارج برای ۶۰ روز متوقف خواهد شد.

بر اساس آمار وزارت دفاع ایالات متحده تا کنون ۲۲۷ نظامی امریکایی به بیماری ناشی از کروناویروس مبتلا شده اند.

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا گفته است که این کار برای همه نیروها و کارکنان نظامی و غیرنظامی و همچنین خانواده‌های آنان خوب خواهد بود، با این حال به گفتۀ آقای اسپر موارد استثنایی هم وجود خواهد داشت.

این اقدام بی پیشینۀ وزارت دفاع امریکا بر تمام نیرو های امریکایی مستقر در سراسر جهان تاثیر خواهد داشت.

آقای اسپر در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته است که خروج قسمی نیروهای امریکایی از افغانستان از این امر مستثنا خواهد بود و جریان خروج نظامیان امریکایی از افغانستان ادامه خواهد یافت.

براساس توافقنامهٔ صلح امریکا – طالبان که در ۲۹ فبروری در قطر امضا شد،ایالات متحده در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای توافقنامه با طالبان، باید شمار نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده و در صورت پابندی کامل طالبان به تعهدات شان، تا ۱۴ ماه پس از امضای این توافق تمام نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان بیرون شوند.

پیش از این، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان گفته بود که اردوی ایالات متحده بر اساس توافق امریکا-طالبان خروج نظامیان را از افغانستان آغاز کرده است.

وزیر دفاع امریکا همچنین گفت: "هدف ما این است که ویروس (کرونا) را به داخل امریکا نیاوریم و دیگران را آلوده نکرده و باعث شیوع آن در بین سربازان نشویم."

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان دو روز پیش گزارش داد که چهار نظامی خارجی که به تازگی وارد افغانستان شده بودند به کروناویروس مبتلا شده اند، اما هویت و تابعیت این چهار نظامی را مشخص نکرده بود.

XS
SM
MD
LG