لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا برنامهٔ اقامت موقت بشردوستانه افغان‌ها را تمدید می‌کند


وزارت امنیت داخلی ایالات متحده می‌گوید که در حال ایجاد روندی برای تمدید برنامهٔ اقامت موقت بشردوستانه (Re-Parole) برای افغان‌های واجد شرایط است تا بتوانند به زندگی و کار قانونی در ایالات متحده ادامه دهند.

این وزارت روز جمعه پنجم می (۱۵ ثور) با نشر اعلامیه‌ای گفت: "از آغاز ماه جون، اتباع افغان که تحت برنامهٔ اقامت موقت بشردوستانه وارد ایالات متحده شده اند، می‌توانند از طریق آنلاین و یا حضوری برای تمدید اقامت موقت بشردوستانه درخواست کنند."

اکثریت افغان‌های که در ماه اگست ۲۰۲۱ در جریان ماموریت تخلیه از افغانستان به امریکا انتقال داده شده اند، بر اساس ویزهٔ‌ موقت بشردوستانه، اقامت دوساله و اجازهٔ کار دریافت کرده اند.

در حال حاضر،‌ افغان‌هایی که در چارچوب برنامهٔ اقامت موقت بشردوستانه (Humanitarian Parole) پذیرفته شده اند، فقط از طریق سیستم پناهندگی و یا ویزهٔ خاص مهاجرت (SIV) می‌توانند به اقامت دایمی امریکا دست یابند،‌ اما این دو روند به دلیل افزایش درخواست‌ها کند بوده و زیاد زمانگیر است.

اعلامیه افغان‌ها را تشویق کرده تا در راستای بدست آوردن اقامت دایمی در امریکا از طریق سیستم پناهندگی یا ویزهٔ خاص مهاجرت که ممکن آنان واجد شرایط آن باشند، تلاش کنند.

وزارت امنیت داخلی گفته است که سر از تاریخ ۱۷ می مراکز حمایت از افغان‌ها را در سراسر کشور ایجاد خواهند کرد تا در مورد روند مهاجرت و خدمات اجتماعی به این افغان‌ها معلومات ارایه کنند.

به گفتهٔ این وزارت، نخستین مرکز در شهر فینیکس ایالت اریزونا ایجاد خواهد شد. براساس این اعلامیه، معلومات بیشتر در مورد تمدید برنامهٔ اقامت موقت بشردوستانه و مراکز حمایت از افغان‌ها بعداً در دسترس قرار خواهد گرفت.

در اعلامیه همچنین آمده است که ادارهٔ جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده "متعهد به مصوونیت، امنیت و رفاه" هزاران تبعهٔ افغان که از طریق برنامه‌های مختلف به ایالات متحده وارد شده اند، می‌باشد.

پیش از این نیز حکومت امریکا برای این مهاجران برنامهٔ موقت محافظتی را تصویب کرده بود تا از اخراج آنان پس از دو سال جلوگیری صورت گیرد.

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در ماه می سال گذشته اعلام کرد که مهاجرین تازه وارد افغان می‌توانند برای دریافت "اقامت موقت محافظتی" درخواست بدهند.


این وزارت گفته بود که آنعده افغان‌هایی که از ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ مارچ ۲۰۲۲ وارد ایالات متحده شده اند و تا تاریخ ۲۰ می آن سال در این کشور حضور داشته اند، واجد شرایط دریافت اقامت موقت محافظتی پنداشته می‌شوند، اما کسانیکه پس از ۱۵ مارچ ۲۰۲۲ به امریکا منتقل شده اند، شامل این برنامه نمی‌شوند.

XS
SM
MD
LG