لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان بین‌المللی مهاجرت: زنان افغان به خدمات بسندۀ صحی دسترسی ندارند


سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید که هزاران زن آواره در افغانستان در زمینهٔ دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی با چالش مواجه اند.

این نهاد ملل متحد ناوقت روز شنبه چهارم جون (۱۴ جوزا) در تویتر نگاشته است که به دلیل کمبود کارکنان بهداشتی زن، زنان و دختران برای دسترسی بسنده به خدمات صحی در تقلا اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که این سازمان امسال برای بیش از پنج‌هزار زن در افغانستان خدمات باروری ارایه کرده است.

این در حالی است که بر اساس معلومات صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، افغانستان بالاترین میزان مرگ‌ومیر مادران باردار را در آسیا دارد. این صندوق اخیراً گزارش داد که‌ از هر ۱۰۰هزار زایمان، ۶۳۸ مادر در افغانستان جان می‌دهند.

ملل متحد هشدار داده است که اگر توجه جدی در این مورد نشود، شمار مرگ‌ومیر مادران حین ولادت در بخش‌هایی از افغانستان افزایش خواهد یافت.

در سال‌های اخیر، مرگ و میر مادران باردار در افغانستان به گونۀ چشم‌گیری کاهش یافته بود و بر اساس گزارش‌ها در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۳۹۶ مادر از میان ۱۰۰هزار ولادت جان شان را از دست داده بودند.

الکساندر ساشا، نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد برای افغانستان گفته است که با تشدید بی‌سابقۀ بحران بشری در افغانستان، زنان و دختران بیشترین آسیب را از این بحران دیده اند.

نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد همچنین گفته است که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که از ماه اگست سال ۲۰۲۱ میلادی به این‌سو، خشونت مبتنی بر جنسیت در افغانستان افزایش یافته است.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اضافه کرده است که برای رسید‌گی به وضعیت زنان به ویژه مادران باردار در افغانستان به ۲۵۰ میلیون دالر نیاز است.

ملل متحد هدف از این درخواست مالی را رسیدگی به نیازهای صحی مادران باردار و حفاظت از ۹.۳ میلیون افغان در افغانستان عنوان کرده است.

این صندوق تاکید کرده است که با این پول، برای ۲.۲ میلیون زن باردار، ۲.۳ میلیون نوجوان و ۲۸۹هزار زن دیگر که در آستانۀ ولادت قرار دارند، در بخش‌های مختلف افغانستان مراقبت لازم صحی فراهم خواهد شد.

نگرانی‌های ملل متحد در حالی از افزایش مرگ‌و‌میر مادران در هنگام ولادت در افغانستان مطرح می‌شود که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان و قطع کمک‌های جامعه جهانی، نظام صحی این کشور در پرتگاه سقوط قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG