لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان به خاطر خروج قوای خارجی وارد مذاکرات صلح شده اند- پنتاگون


دفتر سرمفتش وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که طالبان به خاطر اینکه نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند، خود را سرگرم مذاکرات صلح با نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان کرده اند.

شان اودونل، سرپرست ادارۀ تفتیش وزارت دفاع ایالات متحده، بر بنیاد یافته های ادارۀ استخبارات دفاعی امریکا گزارش داده است: "طالبان به حفظ روابط با القاعده ادامه می‌دهند...اعضای القاعده در صفوف و ساختارهای سوق و ادارۀ طالبان مدغم شده اند."

قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن، کاهش خشونت و پیوستن به مذاکرات صلح بین‌الافغانی از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ آن گروه با ایالات متحده است که یکسال پیش در قطر امضا شد، اما مقام‌های امریکایی و ناتو باربار گفته اند که روابط طالبان با القاعده قطع نشده است.

در گزارش ادارۀ تفتیش وزارت دفاع امریکا آمده است: " القاعده از مذاکرات صلح افغانستان به عنوان ابزاری برای اهداف کوتاه مدت خود چون کاهش حضور نظامی ایالات متحده و ایتلاف در افغانستان استقبال می‌کند تا باشد که از زیر فشار عملیات ضد دهشت افگنی [نیروهای خارجی] خود را برهاند."

بر اساس توافقنامۀ امریکا-طالبان، باید تمام نیروهای خارجی تا می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند، اما حکومت ایالات متحده گفته است که این توافقنامه را بررسی می‌کند تا دیده شود که آیا طالبان تعهدات شان را عملی کرده اند یا خیر.

آقای اودونل در این گزارش ربع وار – از اول اکتوبر تا ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ – به کانگرس امریکا نگاشته است که شبکۀ القاعده مایل به اطاعت از هر رهنمود طالبان است تا به هدف دراز مدت خود که ایجاد پناهگاه امن و پایگاه عملیاتی در افغانستان است، دست یابد.

با اشاره به افزایش خشونت‌ها و کشتارهای هدفمند در افغانستان در این گزارش آمده است که طالبان در تلاش استراتیژیک برای افزایش نفوذ شان در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان به خشونت در سرتاسر آن کشور متوسل شده اند.

این گزارش درست در زمانی نشر می‌شود که وزیران دفاع ناتو در یک نشست مجازی در مورد ماموریت نظامی آن پیمان در افغانستان تصمیم می‌گیرند که به گفتۀ سرمنشی ناتو آیا افغانستان را ترک کنند و با خطر از دست رفتن دستآوردها و مبدل شدن افغانستان به پناهگاه امن دهشت افگنان مقابل شوند، یا هم برای مقابله با این خطر، به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG