لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: در مورد شمار نظامیان امریکایی در افغانستان تصمیم گرفته نشده است


وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که تا کنون در مورد شمار نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تصمیم گرفته نشده است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع ایالات متحده روز سه شنبه ۱۶ فبروری (۲۸ دلو) به خبرنگاران گفت که در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو که روز چهارشنبه برگزار می‌شود، ایالات متحده در مورد وضعیت افغانستان با متحدان خود تنها مشوره می‌کند.

این مقام امریکایی همچنین افزود که ایالات متحده و ناتو یکجا با هم به افغانستان رفتند و حضور خود را در آن کشور نیز یکجا با هم عیار خواهند کرد.

این مقام امریکایی بدون ارایۀ جزییات بیشتر گفت که قوای امریکایی و ناتو در "زمان مناسب" از افغانستان بیرون خواهند شد.

یک‌روز پیشتر از اظهارات این مقام امریکایی، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو نیز گفته بود که نیروهای ایتلاف بین المللی تا "زمان مناسب" از افغانستان بیرون نخواهند شد، اما تاکید کرد که هیچ یک از متحدان ناتو نمی‌خواهند بیش از ضرورت در افغانستان بپایند.

در جلسۀ گزارشدهی وزارت دفاع ایالات متحده، یک مقام دیگر نظامی امریکا ابراز امیدواری کرد که طالبان به تعهدات شان در توافقنامۀ صلح با امریکا عمل کنند. او گفت که به خاطر پابند بودن طالبان به این توافقنامه، هر گونه مشوق در این توافقنامه وجود دارد.

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده همچنین افزودند که بازنگری توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان "با جدیت" و با در نظر داشت جدول زمانی که برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان در این توافقنامه در نظر گرفته شده، ادامه دارد.

این در حالی است که گروه طالبان در نامۀ سرگشاده به مردم ایالات متحده امریکا، گفته است که این گروه به تعهدات خود در توافقنامه دوحه که به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در قطر امضا شد، پابند است.

کاهش خشونت، قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن به شمول القاعده، وارد شدن به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ دوحه است که در صورت عمل شدن آن، ایالات متحده تعهد کرده است که تا می ۲۰۲۱ تمام قوای خارجی افغانستان را ترک خواهد کرد.

اما خشونت طالبان در یکسال گذشته همچنان ادامه داشته، مذاکرات آن گروه با حکومت افغانستان به کندی پیش رفته و تا کنون به جایی نرسیده و نیز به گفتۀ مقام‌های امریکایی و ناتو، روابط این گروه با القاعده قطع نشده است.

نشست وزیران دفاع ناتو در حالی در مورد حضور این پیمان در افغانستان تصمیم می‌گیرد که در آستانۀ این نشست حکومت افغانستان از ناتو خواسته است تا به حمایت از افغانستان در زمینۀ آموزش و مشاورت به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG