لینک های دسترسی

Breaking News

منشی ناتو: نیروهای ایتلاف تا زمان مناسب از افغانستان بیرون نخواهند شد 


منشی عمومی ناتو امروز ۱۵ فبروری (۲۷ دلو) گفت که نیروهای ایتلاف بین المللی تا "زمان مناسب" از افغانستان بیرون نخواهند شد.

ینس ستولتنبرگ، پیش از نشست وزیران دفاع ناتو که قرار است به تاریخ ۱۷ و ۱۸ فبروری برگزار شود، افزود که در حالی که هیچ یک از متحدین این پیمان نمی‌خواهند بیش از ضرورت در افغانستان باقی بمانند، این کشور را پیش از وقت مناسب ترک نخواهند کرد.

او افزود که وزیران دفاع ناتو روز پنجشنبه ۱۸ فبروری وضعیت افغانستان را ارزیابی کرده و انکشافات در آنجا را از نزدیک زیر نظارت خواهند داشت.

این در حالی است که ریاست جمهوری افغانستان امروز از وزیران دفاع سازمان ناتو خواست تا حمایت و تعهد شان را در راستای آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه دهند.

با وجود مذاکرات صلح، خشونت‌ها در افغانستان بالا گرفته است؛ خشونت‌هایی که مقامات افغان و بین المللی آنرا به گروه طالبان نسبت داده اند.

آقای ستولتنبرگ گفت: "طالبان باید خشونت را کاهش دهند، با حسن نیت مذاکره کنند و تعهدات شان را در راستای توقف همکاری با گروه‌های تروریستی توقف دهند."

منشی عمومی ناتو گفت که تعهد این پیمان در قبال افغانستان واضح است و این کشور نباید هیچ زمانی منحیث پناهگاه امن تروریستانی قرار بگیرد که بر کشورهای دیگر حمله می‌کنند.

سرنوشت ۹۶۰۰ تن از نظامیان ایتلاف بین المللی در افغانستان، در صدر اجندای نشست مجازی ناتو قرار خواهد داشت.

آیندهٔ‌ این انکشافات روی این موضوع می‌چرخد که آیا جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده پیرامون خروج نیروها از افغانستان بر اساس ضرب الاجل ماه می عمل خواهد کرد یا نه.

بر اساس توافقنامهٔ امریکا-طالبان، باید تمام نیروهای خارجی تا ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

اما ادارهٔ‌ آقای بایدن می‌گوید که این توافقنامه را مرور می‌کند و وزارت دفاع این کشور گروه طالبان را متهم کرده است که به تعهدات شان در این توافقنامه پابند نبوده اند.

کاهش خشونت، قطع روابط با گروه‌های تندرو مانند القاعده و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ دوحه است.

پیش از این گروه طالبان هشدار داده بودند که اگر تمام نیروهای خارجی تا ماه می از افغانستان بیرون نشوند "جنگ و جهاد" طالبان بر ضد قوای خارجی ادامه خواهد یافت.

بر اساس توافقنامۀ دوحه که در فبروری ۲۰۲۰ امضا شد، طالبان همچنین متعهد شده اند که تا زمان ضرب الاجل خروج کامل قوا - ماه می ۲۰۲۱ - حملات شان را بر نیروهای امریکایی و ناتو متوقف می‌کنند.

XS
SM
MD
LG