لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: باید به افغانستان برگردیم و تجهیزات خود را بیاوریم 


دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده با انتقاد از کارکرد‌های جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده پیشنهاد کرده است که برای پسگیری و انتقال تجهیزات نظامی امریکا از چنگ طالبان، باید دوباره به افغانستان نیرو فرستاده شود.

رسانه‌‌های امریکایی گزارش داده اند که دونالد ترمپ در جریان یک گردهمایی سیاسی گفت که به ارزش میلیارد‌ها دالر تجهیزات نظامی امریکایی در افغانستان باقی مانده است. او گفت: "ممکن باید برویم و آن [تجهیزات] را پس بگیریم."

آقای ترمپ افزود که طالبان چندین شهروند امریکا را در اسارت خود دارند و به ارزش ۸۵ میلیارد دالر بهترین تجهیزات نظامی را در اختیار دارند، از عینک‌های شب‌بین گرفته تا ۷۰۰ هزار ماشیندار.

دونالد ترمپ در سال ۲۰۱۶ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش تعهد کرد که نیروهای امریکایی را از شرق میانه بیرون خواهد کرد.

دونالد ترمپ که توافقنامۀ دوحه میان امریکا و طالبان در زمان حکومت وی امضا شد و بر اساس این توافق ایالات متحده به خروج کامل قوای خود از افغانستان متعهد شد، خروج نظامیان امریکایی را از افغانستان یک "اشتباه" خواند.

رییس جمهور پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ نیز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و رها کردن تجهیزات نظامی امریکایی را "نظریهٔ‌ بد" خوانده بود. او در آن وقت نیز پیشنهاد کرده بود که امریکا باید برای گرفتن این تجهیزات "با قدرت نظامی صریح" به افغانستان رفته" یا کم از کم آن تجهیزات را "بمباردمان" کند.

دونالد ترمپ گفت که تسلیم دادن افغانستان توسط رییس جمهور بایدن، "تحقیرآمیزترین" اقدام تاریخی بود.

اما آقای بایدن بار‌ها از نحوهٔ خروج قوای ایالات متحده از افغانستان دفاع کرده و تاکید کرده است که روسای جمهوری پیشین امریکا برای سال‌های پیهم تعهد کردند تا راه خروج از افغانستان را پیدا کنند،‌ اما هرگز به تعهد شان، عمل نکردند.

رییس جمهور بایدن همچنان به تاریخ ۳۱ اگست ۲۰۲۱ هنگامی که تکمیل شدن روند خروج کامل قوای امریکایی را از افغانستان اعلام کرد، خطاب به مردم امریکا گفت که پس از گرفتن تصدی ریاست جمهوری، توافقنامه‌ای را از رییس جمهور پیشین امریکا به ارث گرفته بود که یا باید به آن عمل می‌کرد یا هم به جنگ ادامه می‌داد.

روند خروج ایتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده که به تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۱ آغاز شد، توام با هرج و مرج بود. آخرین نظامی امریکا به تاریخ ۳۰ اگست ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کرد.

از تاریخ ۱۴ اگست، یک روز پیش از اینکه طالبان بر کابل مسلط شوند، بیش از ۱۲۲هزار نفر از میدان هوایی کابل به خارج از افغانستان انتقال داده شدند. در جریان روند تخلیه، به اثر حملهٔ انتحاری توسط گروه داعش-خراسان، نزدیک به ۱۷۰ غیر نظامی افغان و ۱۳ سرباز امریکایی در بیرون محوطهٔ میدان هوایی کابل کشته شدند.

XS
SM
MD
LG