لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: افغانستان 'قبرستان' امپراتوری ها است، اما 'مستعد به وحدت' نیست


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت که از آنچه در افغانستان رخ می دهد، احساس بدی دارد، اما از بابت خروج قوای کشورش از افغانستان عذرخواهی نمی کند

جو بایدن، رییس جمهور امریکا روز چهارشنبه ۱۹ جنوری (۲۹ جدی) از تصمیم اش مبنی بر خروج کامل قوای ایالات متحده از افغانستان ابراز تاسف نکرد و گفت که این کشور نمی تواند توسط یک حکومت اداره شود.

آقای بایدن در آستانهٔ نخستین سالروز ریاست جمهوری اش در قصر سفید خطاب به خبرنگاران گفت:‌ "اگر فکر می کنید که کسی می تواند افغانستان را زیر یک حکومت متحد کند،‌ دستان خود را بلند کنید. این [کشور] به یک دلیل محکم قبرستان امپراتوری ها بوده است. این [کشور] مستعد به وحدت نیست."

آقای بایدن در این کنفرانس خبری بار دیگر از خروج کامل قوای بین المللی به رهبری ایالات متحده دفاع کرد و گفت که امریکا هفتهٔ یک میلیارد دالر در افغانستان مصرف می کرد و این هزینه از ۲۰ سال به این سو ادامه داشت.

رییس جمهور بایدن همچنین گفت با آگاهی از اینکه پیروزی در افغانستان یک امر غیر معمول است و اجساد بیشتر به ایالات متحده فرستاده می شد، خروج نیروها در هر مقطع نمی توانست کار آسان باشد.

رییس جمهور ایالات متحده در این کنفرانس خبری همچنین گفت که در مورد زنان و مردان که در اثر حملات تروریستی میدان هوایی بین المللی کابل کشته شدند،‌ نگرانی جدی دارد، اما گفت که از تصمیم اش مبنی بر خروج کامل قوای ایالات متحده از افغانستان عذر خواهی نمی کند.

آقای بایدن گفت که اگر قوای ایالات متحده را به طور کامل از افغانستان بیرون نمی کرد، حال ناچار می بود تا قوای بیشتر به آن کشور اعزام کند.

نحوهٔ خروج ایتلاف به رهبری ایالات متحده از افغانستان که با هرج و مرج همراه بود، در برخی حلقات سیاسی امریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. اما رییس جمهور بایدن بار ها گفته است که مسوولیت آنچه در افغانستان رخ داده است را بر عهده می گیرد و نمی خواهد نسل های بعدی کشورش به افغانستان اعزام شوند.

آقای بایدن با اشاره به اوضاع کنونی افغانستان گفت:‌ "آیا از آنچه در نتیجه بی کفایتی طالبان رخ می دهد،‌ احساس بدی دارم؟ بلی، دارم" اما در عین حال گفت که او در مورد طیف وسیعی از رویداد های که در سراسر جهان رخ می دهد، نیز احساس بد دارد و تاکید کرد که "ما نمی توانیم همه مشکلات را حل کنیم."

XS
SM
MD
LG